Koľko vtákov zabije mačka za svoj život?

#Mačky
 
...milovníci mačiek budú namietať, že sa jedná o ich inštinktívne správanie s ktorým mačka nedokáže podvedome bojovať, tak naopak milovníci vtákov bijú na poplach...
Andrej Jakubík | 1. júna 2018 o 07:52
Koľko vtákov zabije mačka za svoj život?

Aj keď milovníci mačiek budú namietať, že sa jedná o ich inštinktívne správanie s ktorým mačka nedokáže podvedome bojovať, tak naopak milovníci vtákov bijú na poplach. Pravda je, že mačky sa výraznou mierou pričinili o vymretie viac ako troch desiatok vtáčích druhov, ktoré dnes môžeme pozorovať iba v knihách. Koľko v priemere vtákov dokáže za svoj život mačka zabiť? Čísla vás možno prekvapia a je pritom rozdiel, či je mačka v Európe, Amerike, či Austrálií.

Prečo mačky zabíjajú vtáky?

Jednoduchá otázka na ktorú existuje veľmi jednoduchá odpoveď. Mačka je od svojho narodenia neustále trénovaná matkou a prostredím pre prežitie, čo znamená, že musí vedieť nájsť a uloviť potravu. To znamená, že musí vedieť uloviť korisť, ktorou je operenec omnoho častejšie ako napríklad hlodavec aj napriek obecne zaužívanému presvedčeniu. Mačka je teda prirodzený predátor, ktorý so svojou matkou vyráža na lov už v rannom veku. Je to ich prirodzený inštinkt, ktorý mačke pomáha stimulovať vlastnú osobnosť a dáva jej možnosť zmerať odhad a silu. Aj mačka, ktorá je dosýta najedená konzervou sa bude pokúšať uloviť korisť.

Sú mačky zodpovedné za vyhynutie niektorých vtákov?

Jedna jediná domáca mačka, ktorá má možnosť vonkajšieho výbehu, zabije ročne 9 vtákov. Zdá sa Vám to málo? Je potrebné si uvedomiť, že počet mačiek je vyšší ako počet psov a napríklad iba v USA je odhadom 30 miliónov mačiek. Stačí použiť jednoduchú matematiku a prídeme k poznaniu, že dopad mačky ako predátora na divoké vtáctvo je devastačný.

Ako sme už spomenuli, tak mačky sú priamo zodpovedné za vyhynutie viac ako 30 druhov vtákov. Musíme však spomenúť, že sa takmer výlučne jednalo o ostrovné druhy vtákov, ktoré do doby než človek na ostrov zavliekol mačku, podobného predátora nepoznali a neboli schopné sa tomuto predátorovi ubrániť. Najhoršie scenáre sa naplnili hlavne na ostrovoch v oblasti Nového Zélandu.

Dedina a mesto

Ešte je tu jeden veľmi priepastný rozdiel v tom, či je mačka dedinská, alebo mestská. Tie na dedine zabijú približne 14 vtákov ročne a tie v meste iba 2 vtáky ročne. Štatistiky, ktoré si vedú ochranárske združenia v USA hovoria o tom, že jeden z troch uhynutých vtákov v Amerike ide na účet mačkám.

V dnešnej dobe je napríklad v Austrálií ohrozených približne 100 druhov zvierat v dôsledku premnoženia mačiek, ktoré sa na tento svetadiel dostali v 60tich rokoch a dodnes robia vrásky ochranárom, ktorí sa dokonca uchyľujú k ich zabíjaniu, aby uchránili pôvodné austrálske druhy zvierat.

Komentáre k článkuPridaj komentár: