Koľko stojí vlastný kôň?

#Iné zvieratá
 
Jazdec, ktorý sa koňovi oddal telom i dušou, väčšinou sníva o vlastnom koňovi. Koľko taký kôň stojí? Je to drahý špás?
Colin Vogel, kniha Staráme sa o koňa, foto: Marek Ševc | 16. júla 2014 o 11:00
Koľko stojí vlastný kôň?

Jazdec, ktorý sa koňovi oddal telom i dušou, väčšinou sníva o vlastnom koňovi. Treba mať však na pamäti, že okrem zodpovednosti, ktorú preberáte za druhú živú bytosť, vlastníctvo koňa znamená aj finančnú záťaž.

Dnes už síce neplatí okrídlená veta “kráľovstvo za koňa”, ale poníky a malé kone stoja približne 1000 eúr a priemerná cena koňa do terénu na voľný čas sa pohybuje okolo 2300 eúr. Čím viac kôň vie, čím má lepší rodokmeň, čím je krajší, tým vyššia je aj jeho cena. Jej horná hranica sa nedá určiť. Od koní, ktoré sa na trhu ponúkajú lacno, by ste mali dať ruky preč. Pravdepodobne majú nejaký nedostatok, ktorý odhalíte až neskôr.

Pri výbere koňa si dajte poradiť od odborníka, prípadne požiadajte o pomoc a radu svojho učiteľa jazdenia. Veľmi dôležitý je najmä výber správneho typu koňa pre deti. Malé deti na veľkom koni nedokážu pôsobiť na zviera telom a nohami, a preto často hrubo poťahujú opraty a necitlivo narábajú s jazdeckým bičíkom. Chyby spôsobené nesprávnym zaobchádzaním s koňom sa neskôr veľmi ťažko naprávajú. Jazdec a poník by preto mali mať primeranú veĺkosť. Pre začiatočníka prichádza do úvahy len starší vycvičený poník, ktorý je však zároveň aj drahší.

* * *

Foto titulného obrázku: Marek Ševc, ďalšie jeho fotky nájdete na jeho Flogu http://flog.pravda.sk/marekove-fotky

Staráme sa o koňa Tento článok je prevzatý z knihy Staráme sa o koňa s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: