Koľko rokov sa dožíva mačka?

#Mačky
 
Vek, ktorého sa dožívajú naši domáci miláčikovia vrátane mačky je vždy súhra viacerých faktorov, medzi ktoré patrí okrem iného aj šťastie
Andrej Jakubík | 21. októbra 2017 o 10:00
Koľko rokov sa dožíva mačka?

Vek, ktorého sa dožívajú naši domáci miláčikovia vrátane mačky je vždy súhra viacerých faktorov, medzi ktoré patrí okrem iného aj šťastie. Šťastie v tom zmysle, že zviera potrebuje aj niektoré predpoklady, ktorú vieme ovplyvniť iba do určitej miery a to je genetická výbava. Správny genetický základ je podľa mnohých názorov to najpodstatnejšie, čo ovplyvňuje dĺžku života mačky. Ale je to skutočne iba o genetike? Čítajte ďalej a dozviete sa ako ovplyvníte dĺžku života svojho chlpatého kamaráta a povieme si niečo málo aj o vekových rekordoch, ktoré mačky dosiahli.

Priemerná dĺžka veku u mačiek sa pohybuje okolo 15 rokov, ale ak je mačka chovaná v bytových podmienkach, tak je priemer až okolo 18 až 20 rokov v závislosti na konkrétnom plemene. V stručnosti sa dá povedať, že na dĺžku veku vplýva celková starostlivosť o mačku, správna výživa, genetika a samozrejme veterinárny lekár so svojou správnou starostlivosťou. Najvyšší priemerný vek vykazujú mačky plemena Manx a Siamské mačky, čo je celkom určite podmienené genetickými predispozíciami oboch plemien.

Mačky, ktoré žijú vo vonkajšom prostredí sa ani zďaleka svojou priemernou dĺžkou života nepribližujú k tým bytovým. Môžu za to dopravné nehody, otravy, bitky z inými mačkami, alebo stret s iným zvieraťom. Pri divoko žijúcich mačkách je dokonca priemerný vek ešte nižší, pretože musia často čeliť predátorom a ochoreniam. V tomto smere je rekordérom mačkovitá šelma jaguár, ktorý sa v divokej prírode dožíva priemerného veku 30 rokov.

Podľa Guinnesovei knihy rekordov je najstaršom potvrdenou mačkou, mačka menom Kataleena Lady. Narodila sa v roku 1977 v Austrálií a zomrela v roku 2002. Mala teda 25 rokov, ale existuje mnoho nepotvrdených vekových rekordov, ktorých hodnovernosť je však viac ako pochybná. Tak napríklad jeden dávny prameň hovorí o mačke z Anglického Devonu, ktorá dosiahla v roku 1939, vek 36 rokov. A v roku 2007 sa objavili správy o tom, že v mestečku Duluth (v Americkom štáte Minnesota) žije mačka menom Baby, ktorá má 37 rokov, čo sa však nepodarilo doložiť žiadnymi hodnovernými dôkazmi.

Komentáre k článkuPridaj komentár: