Koľko narastie ryba v akváriu?

#Ryby
 
Zabudnite na to, že sa vám ryba bude prispôsobovať. Vy sa musíte prispôsobiť rybe
Andrej Jakubík | 26. septembra 2017 o 08:00
Koľko narastie ryba v akváriu?

Jeden z mýtov hovorí o tom, že ryba sa vždy svojou veľkosťou prispôsobí objemu akvária v ktorom pláva. Toto tvrdenie už asi navždy ostane mýtom, na ktorý už doplatilo mnoho akvaristov, ktorí po čase zistili, že akvárium už priestorovo nevyhovuje ich chovancom ani v tom najmenšom detaile a museli siahnuť po väčšom akváriu, alebo zredukovať počet rýb v akváriu. Ako je to teda s rastom rýb?

Ryba je veľmi zaujímavé stvorenie z mnohých pohľadov. A jeden z tých pohľadov nám hovorí o tom, že tento tvor nemá ukončený rast, čo znamená, že ryba rastie po celý svoj život. Ak sú teda splnené všetky požiadavky prostredia ako je kvalita vody, potrava a priestor, tak akýkoľvek druh ryby dokáže narásť do veľkosti, ktorá pokorí tabuľkové údaje uvedené v odbornej literatúre. Musia však byť splnené niektoré požiadavky prostredia a samozrejme hrá svoju úlohu aj genetická výbava samotnej ryby. Vieme, že mnohé ryby v prípade, že nie sú splnené tie správne podmienky, dokážu vytvoriť zakrpatené populácie, čo sa často stáva aj v akváriu a má to za následok to, že ryba nikdy nedosiahne rastový potenciál, ktorý jej bol daný od prírody, ale ostane hlboko pod jeho úrovňou. Čím je to spôsobené?

Ak je potrava bohatá na bielkoviny a látky, ktoré sú potrebné k telesnej stavbe, tak sa to samozrejme prejaví aj na kvalitnom a pomerne rýchlom raste. Ak je však kvalita potravy nevhodná, tak nemôžeme očakávať ani kvalitný rast. Ryba možno bude rásť, ale pomaly a v istom okamihu sa jej rast doslova zastaví. Kvalita vody v akváriu je rovnako dôležitá a ak sa vo vode nachádza prílišné množstvo odpadových látok, tak organizmus ryby reaguje tým, že zastavuje rast. Nepodceňujte preto pravidelnú výmenu vody a čistenie filtra, pretože to má následky, o ktorých ste možno ani netušili. S kvalitou vody priamo súvisí aj veľkosť akvária a životný priestor, ktorý dostávajú jednotlivé ryby. Ak je priestor nedostatočný, tak sa to rýchlo prejaví na zvýšení obsahu odpadových látok, pretože čím je akvárium menšie, tým je jeho stabilita nižšia a celé akvárium sa môže zrútiť v priebehu niekoľkých hodín. Ak rybu opakovane vystavíme podobným šokom, tak sa to samozrejme odrazí aj na slabšom raste a dokonca je možné, aby ryba svoj rast aj nútene zastavila.

Prioritou každého chovateľa by malo byť poskytnutie adekvátnych podmienok každej jednej rybe pre chov ktorej sa rozhodne. Medzi adekvátne podmienky patrí celkom určite aj dostatočný priestor. Aj z tohto dôvodu je vždy lepšia voľba v podobe väčšieho akvária. Zabudnite totiž na to, že sa vám ryba bude prispôsobovať. Vy sa musíte prispôsobiť rybe.

Komentáre k článkuPridaj komentár: