Koľko mačiek môžem mať v byte?

#Mačky
 
Nie každý si uvedomuje, že s každou mačkou priamo stúpa aj zodpovednosť a niektoré riziká
Andrej Jakubík | 22. augusta 2018 o 14:00
Koľko mačiek môžem mať v byte?

Mať mačku je dnes trendová záležitosť s dlhodobo stúpajúcim efektom. Nie každý si však uvedomuje, že s každou mačkou priamo stúpa aj zodpovednosť a niektoré riziká. Koľko mačiek teda môžem mať v byte?

Hoci si myslíte, že mačka je nenáročná na prostredie, je nezávislá a tak povediac nepotrebuje človeka, tak opak je pravdou. Mačke nejde iba o plnú misku s jedlom a vyčistený mačací záchod. Vyžaduje lásku, porozumenie a spoločnosť.

Ak v domácnosti žijú dve dospelé osoby, tak maximálny počet mačiek by mal byť štyri. Nemôžete počítať mačku na každého člen domácnosti, pretože dieťa nie je schopné dať mačke to čo potrebuje. Samozrejme sú aj deti, ktoré sú ku láske k zvieratám vychovávané od útleho veku, ale ani v tomto prípade na nich nemôžeme hádzať plnú zodpovednosť za živého tvora.

Samozrejme ak máte dostatok voľného času a napríklad pracujete z pohodlia domova, tak si môžete dovoliť viac ako človek, ktorý na dlhé hodiny odíde do práce a mačky zostanú osamote v byte. Mačka je priamo závislá na vašom konaní. V podstate máme jej prežitie vo svojich rukách, len si to často neuvedomujeme. Zrejme aj to je jeden z dôvodov, prečo sa k vlastníctvu viacerých mačiek prikláňajú častejšie ženy vo vyššom veku, ktoré žijú osamote a majú tak dostatok času a priestoru pre ich zaopatrenie.

Všetko samozrejme záleží aj od veľkosti bytu. Sami určite uznáte, že ak je miestnosť preplnená ľuďmi, tak sa prostredie po krátkej dobe stáva nepriateľské a nezdravé pre život. Ak teda plánujete viac mačiek, tak si musíte uvedomiť, že mačky potrebujú svoje miesta pre toaletu, spánok, „stolovanie“ a aj na výbeh. Je teda naivné sa domnievať, že v spoločnosti viacerých mačiek nebudú nastávať hádky a problémy v spolunažívaní.

Dve mačky ešte nemusia znamenať problém, ale aj v tomto prípade si často nesadnú a nastávajú problémy v správaní, ako je močenie mimo toaletu, škriabanie nábytku, či agresivita. Ešte predtým ako učiníte nezvratný krok, tak si položte nasledujúce otázky:

- Mám na to finančne aj časovo? Viac mačiek totiž okrem iného znamená aj viac času, výdavkov na krmivo, veterinára, hračky a všetko ostatné. Zrátajte si výdavky, aby ste potom neostali zaskočený.

- Je dobré spolužitie viacerých mačiek? Spomenieme iba ochorenia, ktoré sú prenosné. Postačí, ak sa nakazí jedna mačka a rýchlosťou blesku sa ochorenia prenesú aj na ostatných obyvateľov. Rovnako berte ohľad aj na hygienu, pretože viac mačiek znamená aj viac nehôd na koberci.

- Je to zodpovedné rozhodnutie do budúcnosti? Ak je človek sám, tak je možno super mať okolo seba viacero mačiek, ale myslite do budúcnosti. Z jedného človeka je stane pár, potom prídu deti. Rodina sa rozširuje a vy zrazu stojíte pre vážnym rozhodnutím, ktorému ste sa mohli vyhnúť, ak by ste v minulosti urobili zodpovednejšie rozhodnutie.

Rozhodnúť sa zodpovedne je základom zdravého spolužitia mačky a človeka. V tomto prípade je menej určite viac a platí to takmer pri všetkých druhoch zvierat. A ešte jedna dobrá rada (či skôr želanie) na záver. Ak ste sa už rozhodli pre novú mačku, tak zavítajte na miesto ako je toto a pochopíte, aké sú dôsledky zlých rozhodnutí.

Komentáre k článkuPridaj komentár: