Klietkový kolaps malých zvierat v strednom veku

#Hlodavce
 
Mnoho majiteľov malých zvierat si ani neuvedomuje, že sa niečo podobné môže stať.
Andrej Jakubík | 25. novembra 2017 o 10:00
Klietkový kolaps malých zvierat v strednom veku

S týmto problémom sa síce stretávame zriedka, ale jeho nebezpečenstvo tkvie v tom, že si mnoho majiteľov malých zvierat si ani neuvedomuje, že sa niečo podobné môže stať. Na pohodu zvieraťa vplýva okrem iného aj teplota, stres, zmena prostredia a manipuláciu zo strany človeka. Ak je teplota prostredia vysoká, či naopak nízka, stres každodenný a manipulácia neodborná, tak sa môže stať, že zviera sa dostane do kolapsu.

Tento kolaps sa najčastejšie vyskytuje u zvierat vo veku od 1 do 3 rokov a nepredchádza mu žiadny varovný signál zo strany samotného zvieraťa. Kolaps sa prejavuje buď akútne a to tak, že zviera sa prestane pohybovať, stratí záujem o okolitý svet a do niekoľkých minút uhynie! Ak má kolaps pomalý priebeh, tak dochádza k utlmeniu aktivity zvieraťa, dostaví sa ospalosť, dezorientácia, apatickosť a nakoniec zviera na následky kombinácie týchto stavov uhynie.

Prevencia pred týmto kolapsom je jednoduchá a spočíva v šetrnom zaobchádzaní so zvieraťom. Žiadny stres, krik, hlasité zvuky a prudké pohyby, sú základom toho, že sa s týmto kolapsom nestretneme. Aj deti by mali vedieť, že zviera nie je hračka a nemôžu ho stále vyrušovať. Už v minulých článkoch sme písali o tom, že napríklad škrečok nie je vhodné zviera pre dieťa a výskyt tohto kolapsu hlavne pri malých hlodavcoch nie je náhodný, pretože škrečok ako od prírody samotárske stvorenie, doslova neznáša akúkoľvek manipuláciu. Samozrejme si množstvo majiteľov škrečkov myslí, že sa ich miláčikovi, páči presúvanie z jedného miesta na druhé, ale ak by mal škrečok možnosť rozprávať, tak by sme si určite nevypočuli pozitívne reakcie.

Ak sa na to pozrieme logicky, tak škrečok je jedno zo zvierat, ktoré najčastejšie uteká z ľudského zajatia. Ak by mu bolo v našej spoločnosti skutočne dobre, tak by si to s útekom celkom určite rozmyslel.

Komentáre k článku


  • Eetteett, 3. marca 2018 o 09:55
    Ja mám škrečka už druhého a nikdy mi neutiekol. A dieťa sa dá naučiť že škrečok nie je hračka,a to že sú samotári nie je pravda to je len u niektorých druhov škrečkov.Pridaj komentár: