Kiwi ako domáce zviera? Radšej nie!

#Vtáky
 
Mnoho ľudí má totiž pocit, že tento rozkošný malý vtáčik, ktorý ani nedokáže uletieť, proste musí byť ideálne domáce zvieratko. Nasledujúce riadky vás však presvedčia o opaku.
Andrej Jakubík | 24. decembra 2018 o 09:43
Kiwi ako domáce zviera? Radšej nie!

Kiwi, nelietavý vták pochádzajúci z Nového Zélandu, je druhom operenca, ktorý je ohrozený a chránený. Ako národný symbol krajiny, je Kiwi čestným symbolom Nového Zélandu. Tento článok bude skúmať, či je možné chovať vtáka Kiwi ako domáce zviera. Mnoho ľudí má totiž pocit, že tento rozkošný malý vtáčik, ktorý ani nedokáže uletieť, proste musí byť ideálne domáce zvieratko. Nasledujúce riadky vás však presvedčia o opaku.

Kiwi

Kiwi patrí do rodiny Apterygidae a títo vtáci kladú vajcia, ktoré sú niekedy väčšie ako samotný vták. Kiwi je nelietavý vták. Je to domorodec z krajiny známej ako Nový Zéland. Ich pomenovanie pochádza z maorského jazyka a ich dlhé zobáky v pomere k malému telu sa kivi považuje doslova za roztomilého vtáka. To však ani zďaleka neznamená, že sú ideálnym kandidátom na domáceho maznáčika.

Ak sa zaujímate o to, ako získať vtáka ako domáceho miláčika, tak si ako prvé položte otázku, či vôbec môže byť vták Kiwi domestikovaný? Podľa odborných odhadov je kiwi ohrozený kvôli ničeniu jeho biotopov a predátorom, medzi ktorých patrí aj človeka jeho činnosť. Aj keď sú to spoločenské zvieratá, tak tieto vtáky sú hlavne nočné tvory a vo veľkej miere si svoju divokosť ponechávajú aj v zajatí. Jeho držanie v klietke určite nie je správne.

Kiwi je ohrozené zviera a odborníci tvrdia, že tieto krásne vtáky miznú tempom asi 5,8% ročne. To je alarmujúce tempo! Chov týchto zvierat ako domácich miláčikov nie je múdry nápad, pretože najlepším miestom pre nich je zoologická záhrada, prírodný park alebo ich domovina.

Prečo sa kiwi nechovajú ako domáce zvieratá

Na rozdiel od ostatných vtákov, kivi nevykazujú záujem o interakciu s človekom. Tento izolovaný vták sa vyhýba ľudskému kontaktu za každých okolností. Nevydáva žiadne špecifické zvuky a ani nespieva. Taktiež neovláda triky, ktorými by niekoho dokázal pobaviť a nesmieme zabúdať na to najhlavnejšie. Kiwi sú veľmi agresívne druhy vtákov, keď sú extrémne teritoriálne a bránia si svoje územie. To čo ich robí nebezpečnými sú ich ostré pazúry, ktoré dokážu bez problémov poraniť dospelého človeka a ak cítia nebezpečenstvo, pravdepodobne budú v sebaobrane používať aj svoj zobák.

Ďalším problémom je, že kiwi je nočný druh vtáka. Nie je teda aktívny počas dňa. Majitelia tohto zvieraťa s ním preto nebudú môcť tráviť mnoho času.

Kiwi dosahuje hmotnosť až 4 kilogramy a môže sa dožiť až veku 20 rokov. Jedná sa vskutku o tajomného vtáka, ktorý má vynikajúco vyvinutý čuch. Človek mu nikdy nedokáže v domácich podmienkach pripraviť prostredie, ktoré mu bude vyhovovať. Samozrejme existujú tisíce prípadov toho, že sa tento druh nachádza v súkromných rukách, ale toto konanie rozhodne nie je konaním milovníka zvierat. Rovnako ako kiwi rozhodne nikdy nebude ideálne domáce zviera.

Komentáre k článkuPridaj komentár: