Kedy môžem predčasne odstaviť šteniatko?

#Psy
 
Informáciu v tomto článku by nemali byť použité na cielené predčasné oddelenie šteniatok od matky.
Andrej Jakubík | 28. marca 2019 o 16:22
Kedy môžem predčasne odstaviť šteniatko?

Dojčenie je pre šteniatka nevyhnutné. Materské mlieko nie je len zdrojom potravy, ale aj zdrojom protilátok a baktérií, ktoré začínajú kolonizovať tráviaci systém šteniatka. V skutočnosti, rovnako ako ľudia, ani psy sa nenarodia s imunitou, ale dostávajú ju z materského mlieka, až kým ich imunitný systém nezačne fungovať.

Dojčenie u psov musí trvať 4 týždne, ideálne je ak trvá 8. Je to preto, že tento proces samozrejme umožňuje šteniatkam kŕmiť sa, ale aj sa učiť prostredníctvom sledovania svojej matky a jej metód.

Niekedy však nie je možné dojčenie šteniatok do veku 4 až 8 týždňov, kvôli rôznym problémom, ktoré sa môžu vyskytnúť. V tomto článku vám ukážeme ideálnu stravu pre predčasne odstavené šteniatko.

Predčasné odstavenie je problém

Informáciu v tomto článku by nemali byť použité na cielené predčasné oddelenie šteniatok od matky. K predčasnému odstaveniu by sme sa mali uchyľovať iba v prípade, že dojčenie nebolo možné zo zdravotných dôvodov, ako je napríklad mastitída u psov.

Vždy majte na pamäti, že predčasné oddelenie šteniatok môže mať za následok veľmi negatívne následky, ktoré sprevádzajú psa po celý jeho život. Pretože ho týmto spôsobom zbavujeme aj pocitu spolupatričnosti ku jeho skupine (rodine) a to môže spôsobiť nasledovné problémy:

• úzkosť z odlúčenia

• agresivita

• hyperaktivita

• hryzenie iných predmetov, napríklad bavlny alebo tkanín

Vieme, že príchod šteniatka do domácnosti je veľmi vzrušujúcim zážitkom, ale ak chcete byť zodpovednými majiteľmi, musíte sa vždy uistiť, že je to rovnako príjemný okamih aj pre šteňa. Vždy je najlepšie vyhnúť sa tomu, aby sme od matky odstavili šteniatko mladšie ako dva mesiace. Je to o zodpovednosti, ktorú voči novému členovi domácnosti máme.

Komentáre k článkuPridaj komentár: