Kedy je mačka vhodná pre dieťa?

#Mačky
 
Malé deti túžia po mačkách, musia však najskôr pochopiť, že mačka nie je plyšová hračka, ale živá bytosť. Kedy je ideálny čas dať dieťaťu mačku?
Antje Breuer, kniha Mačky | 3. marca 2014 o 11:09
Kedy je mačka vhodná pre dieťa?

Sotva nájdeme dieťa, ktoré by čo len raz nezatúžilo po mačke. Obe sa rady maznajú a hrajú a majú aj inak nejednu spoločnú vlastnosť. Bolo by však chybou, ak by sme priskoro splnili toto želanie. Dieťa musí najskôr pochopiť, že mačka nie je plyšová hračka, ale živá bytosť. Správny čas nastane väčšinou až vtedy, keď začne drať školské lavice.

Keď ste už dospeli ku konečnému rozhodnutiu, mali by ste sa poobzerať po mačke, ktorá vyrástla v rodine s deťmi. Potom sa nemusíte obávať, že pri každom prudkom či nesprávnom pohybe alebo hlasnom pozdravení sa bojazlivo strhne a vystrčí pazúriky.

Priateľstvo s mačkou

O čo viac znalostí máte o charaktere mačiek, ich svojráznosti a reči tela, o to skôr uzavrú dieťa a mačka priateľstvo.

Vysvetlite svojmu potomkovi, že mačku nemožno vziať do náručia a prenášať ako bábiku alebo macíka, že ju neslobodno rušiť pri jedle alebo pri spánku a bežať za ňou. Treba čakať, kým nepríde sama. Ukážte dieťaťu, ako hladkať mačku, ako sa s ňou hrať a ako vycítiť, že chce mať pokoj.

Keď sú deti ešte veľmi malé, budú považovať mačku za hračku, prípadne ju niekedy potiahnu za chvost alebo za fúzy. Dokonca aj láskyplne mienené pohladkanie ťarbavými detskými ručičkami môže byť pre mladú mačičku vyslovene nepríjemné. Ak má mačka negatívne zážitky s malými deťmi, nebude ani v dospelom veku veľmi milovať deti.

Chcete si kúpiť svoju prvú mačku? Poradíme: Ako si vybrať mačku?
Kniha Mačky
Tento článok je prevzatý z knihy Mačky od autorky Antje Breuer s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: