Kedy je krvácanie z nosa u mačiek príznakom niečoho vážneho?

#Mačky
 
Andrej Jakubík | 25. marca 2019 o 23:21
Kedy je krvácanie z nosa u mačiek príznakom niečoho vážneho?

Existujú 4 skupiny situácií, keď môže byť krvácanie z nosa u mačiek príznakom niečoho akútnejšieho. Môže to byť jediný príznak, ktorý spozorujeme, ale to neznamená, že ho možno ignorovať. Domáce mačky potrebujú kompletné veterinárne vyšetrenie, pretože by sa mohlo jednať o jeden z nasledujúcich vážnych prípadov:

• Zranenia : v týchto prípadoch môže byť u mačky krvácanie z nosa v dôsledku traumy. Krv sa mohla objaviť ako následok zásahu automobilom, alebo pádom z výšky. Ak si mačka takto vážne poraní hlavu, môže sa jednať aj o príznak potenciálne smrteľného vnútorného poranenia. Nepokúšajte sa o domácu liečbu a vyhľadajte veterinára!

• Otrava : vplyv niektorých toxínov môže viesť k nazálnemu, orálnemu alebo análnemu krvácaniu. Tieto prípady sú často veľmi kritické a rozhodujú ich minúty. Je potrebné okamžite vyhľadať veterinára, pretože mačka je vo veľkom nebezpečenstve.

• DIC : tento stav sa nazýva diseminovaná intravaskulárna koagulácia a môže sa vyskytnúť v závažných prípadoch ako sprievodný príznak rôznych zdravotných problémov, ako je napríklad úpal alebo vírusová infekcia. Tento stav spôsobuje krvné zrazeniny po celom tele a tie blokuje krvné cievy. Je veľmi ťažké ich znova spriechodniť za pomoci liekov a infúzií. Tieto stavy si vyžadujú okamžitý veterinárny zásah.

• Nádor : áno, jedným z možných príčin je aj nádor. Aj keď sa jedná o zriedkavú diagnózu, tak je kontrola zo strany veterinára nevyhnutná.

Komentáre k článkuPridaj komentár: