Keď utečie škrečok v byte

#Hlodavce
 
Škrečok je majster útekov a dokáže prekonať takmer každú prekážku za cestou na slobodu
Andrej Jakubík | 27. apríla 2016 o 15:00
Keď utečie škrečok v byte

Ak škrečok utečie v byte, tak to budí dve protichodné reakcie jednotlivých členov domácnosti. Tí, ktorí sa hlodavcov neboja, tak hľadajú a tá druhá skupinka zatiaľ balí kufre, aby si do doby odchytu utečenca našla iný domov.

Prečo škrečok uteká?

Poviete si, prečo uteká? Veď má svoj domov, stravu, domček, vitamíny aj hračky. Ale škrečok vždy ostane škrečkom a bude rovnako ako iné zviera túžiť po slobode. A ak raz ochutná slobodu, už sa mu nebude chcieť vracať na miesto, ktoré bolo doteraz jeho domovom. Musíte si uvedomiť, že to čo je z vášho pohľadu raj na zemi, je z pohľadu škrečka vezenie. A preto logicky využije každú príležitosť aby unikol. Ani v divokej prírode nesedí iba na jednom mieste, ale presúva sa spolu s potrebou hľadať potravu, nový úkryt, prípadne znova uteká pred človekom. Teda ak si to zhrnieme, tak nech pripravíte škrečkovi akokoľvek vhodné podmienky, tak vždy využije šancu na útek.

Kam uteká?

Škrečok neuteká za lepším životom, ale uteká z princípu. A v podstate je mu jedno kam ide. Má jednu obrovskú výhodu a síce to, že dokáže prežiť v našich podmienkach voľnej prírody. Náš domáci miláčik je stále aj ten divoko žijúci chrček, ktorého stretneme bežne na poli. Pri jeho úteku v byte je však limitovaný a ak budeme správne hľadať, tak ho nájdeme. Ako prvé sa poobzerajte okolo jeho klietky alebo akvária. Je možné, že je stále niekde nablízku a iba sleduje svoje okolie. Zabezpečte dvere, aby sa škrečok nemohol presúvať z izby do izby a to isté pletí aj pre hlavné vchodové dvere. Potom nasleduje pátranie.

Za chladničkou?

Škrečok musí jesť aby prežil a ten, kto má doma tohto hlodavca iste vie, že škrečok toho spapá naozaj hromadu. Preto ako prvé miesto skontrolujte potraviny. Ak nájdete stopy hryzenia, tak viete, že škrečok tu už bol. Často sa stáva, že sa škrečok nachádza na miestach, ktoré vyžarujú teplo. Z tohto pohľadu mu vyhovuje napríklad chladnička, ktorej zadná strana je ideálnym miestom pre jeho dočasný pobyt.

V byte, kde škrečok ušiel našľapujte pomaly a opatrne, aby ste mu nevedomky neublížili. Hľadajte všetky stopy, ktoré by mohli signalizovať jeho výskyt. Ohlodané káble, potraviny alebo nanosené kúsky papiera na hromádke, kde si škrečok plánoval urobiť svoje hniezdo.

Ako prvé skontrolujte miesta pri zemi a ak sa utečenec nenájde, tak pokračujte na menej dostupné miesta v byte ako sú poličky na skriniach alebo špajza. Skontrolujte aj topánky, pretože z pohľadu hlodavca je obuv tým najlepším miestom na nový pelech.

Myslite na to, že je to nočný tvor a v noci aktívne hľadá potravu. Takže najvyššia šanca na jeho polapenie je paradoxne v nočných hodinách. Počas dňa spí a naberá sily na nočné prechádzky. Aj napriek Vašej snahe sa môže stať, že škrečka už nikdy neuvidíte, pretože mohol nepozorovane ujsť von z bytu, prípadne aj zliezť z nižšie položeného balkóna.

Mnoho škrečkov ostane navždy nezvestných, ale z pohľadu prírody je to v poriadku. Je vybavený na prežitie v našich podmienkach. Prežije zimu na teplejších miestach (tepláreň, garáž) a potravu si v dnešnej dobe vo väčších mestách určite nájde. Aj napriek svojmu neustálemu úsiliu o útek, ostáva škrečok jedným z top zvieratiek, ktoré žijú v opatere ľudí. A nič na tom nemení ani fakt, že škrečok ako taký rozhodne nepatrí do rúk deťom.

Komentáre k článkuPridaj komentár: