Každého psa môžete dobre vychovať

#Psy
 
Jednou z chýb, ktoré ľudia pri výbere psa robia je, že berú do úvahy len vzhľad a nemyslia na jeho povahové vlastnosti. Zabúdajú i na to, že každý, či už malý, alebo veľký, potrebuje starostlivosť a čas. S policajnou kynologičkou Janou Šafářovou sme hovorili aj o tom, že psa nemôžete trestať za to, čo ste ho nenaučili.
Pravda | 2. marca 2022 o 15:09
Každého psa môžete dobre vychovať

V súkromí sa venujete hlavne športovej kynológii, predtým aj záchranárskej, čo by ste poradili ľuďom ako prvé, ak si chcú zaobstarať psa?

V klube športovej a záchranárskej kynológie Rúbanice Holíč sa venujeme nielen výcviku psov, ale ľudí v kurzoch učíme aj to, ako si môžu psíka vychovať. Mnohí totiž prídu s tým, že nepotrebujú mať psa vycvičeného, ale vychovaného. Aby ovládal základné povely, prišiel na zavolanie, neskákal alebo neštekal zbytočne na ľudí, neťahal vodidlom na prechádzke, aby nenapádal iných psov, jednoducho, aby sa správal normálne.

Zvládne to každý majiteľ?

Určite, dôležité je dohodnúť sa v rodine, aké povely sa budú používať, kto ich psa naučí a rešpektovať to. Nemôže to fungovať spôsobom, ja mu niečo zakážem a niekto iný mu to dovolí. Základné povely by mal ovládať každý pes.

Hovorí sa, že starého psa novým trikom nenaučíš, dá sa vychovať aj starší?

Môj prvý psík bol oriešok. Ako štrnásťročná som s ním išla na cvičisko, mal vtedy osem rokov. Neovládal vôbec nič a po roku zvládol skúšky. Dôležité je, ako sa k tomu postaví majiteľ. Až trochu neskôr som mala prvého ,,papierového“, psíka s preukazom pôvodu. Bol to labrador, s ním som sa začala venovať záchranárskej kynológii.

Pes
Foto: Jana Šafářová


V čom robia ľudia najväčšie chyby, keď si zaobstarajú psa, čo by mali o ňom vedieť?

Mnohí si ho vyberú len preto, lebo sa im páči, ale nezaujímajú sa o to, aké má povahové vlastnosti, nevedia, čo všetko si vyžaduje.

Ak chcem spoločníka, maznáčika do bytu, musím si vybrať pokojnejšie plemeno, ktoré si nevyžaduje toľko aktivity a pozornosti, napríklad malé spoločenské plemená ako yorkshire alebo čivava.

pes
Foto: www.pixabay.com


Ak som aktívny človek, behám, chodím na túry, hýbem sa, je dobré zaobstarať si psíka, ktorý to všetko zvláda. Základ je vyberať nielen podľa vzhľadu, ale aj povahovo, aby ku mne pasoval ako ku človeku. Veľa ľudí sa rozhodne pre poľovnícke plemená, napríklad vyžlu alebo weimarského stavača, a robí z nich domácich miláčikov. Neuvedomujú si, že sú stavané na to, aby behali dlhé kilometre po lese a boli aktívne. Pes potom zákonite trpí a majiteľ sa čuduje, že mu začne demolovať doma zariadenie. Môže aj začať trpieť rôznymi úzkosťami a je to len preto, lebo sa nudí.

pes
Foto: www.pixabay.com


Na čo treba ešte pamätať?

Často sa stáva, že si rodina zaobstará psa v akomsi rozmare, lebo sa jej v nejakom filme páčil. Ale kúpa nie je všetko, je to len začiatok. Musíte rátať s tým, že pes potrebuje starostlivosť a čas. Nie je to tak, že dnes si ho kúpim, pohrám sa s ním a zajtra už nie. Kúpu si treba naozaj dobre premyslieť, rátať s tým, že je to starosť na desať, dvanásť rokov.

Myslieť napríklad i na to, že chodíte na dovolenky alebo služobné cesty a čo potom s ním? Dá sa to, samozrejme, riešiť tak, že ho zveríte známym alebo dáte do psieho hotela, ale treba byť na to dopredu pripravený. Ak napríklad šteniatko naučíte, že ste s ním stále doma, a potom zrazu odídete, bude zavýjať a možno si znepriatelíte susedov. Niektorí potom psa aj potrestajú, ale on za to nemôže. Nemôžete ho trestať za niečo, čo ste ho nenaučili.

Pri výbere je dobre zvážiť aj to, kto bude so psom chodiť na prechádzky, s veľkou nemeckou dogou nemôže ísť malé dieťa. Ak si s psom neviete rady, navštívte hociktorú kynologickú školu alebo cvičisko.


Kde získa potenciálny záujemca, ktorý ešte psíka nemal, informácie o tom, ako sa oňho postarať?

Predovšetkým by ho nemal kupovať od množiteľov, ale zamerať sa na registrovaných chovateľov. Chovateľ vám povie všetko dôležité, kedy ho treba preočkovať, na čo je šteniatko zvyknuté, čo jedáva, dá vám aj štartovací balíček s krmivom. Samozrejmosťou je, že šteniatko je začipované, zaočkované a odčervené.

U chovateľov je bežné, že poskytujú doživotný chovateľský servis, zaujímajú sa o psov zo svojho chovu a zostávajú s majiteľmi v kontakte. Ak nechcete mať psa s preukazom pôvodu, choďte do hociktorého útulku. Takisto vám o psíkovi povedia dostatok informácií, aby ste sa oňho vedeli postarať. Kupovať psa len tak napríklad na parkovisku je rizikové z viacerých hľadísk.

Čo sa môže stať?

Často vám dajú do ruky šteniatko, ktoré sa podobá na plemeno, ktoré sa vám páči a vybrali ste si ho, ale nikto vám nezaručí, čo z neho vyrastie. Veľakrát sú šteniatka v zlom zdravotnom stave, čo sa na prvý pohľad nemusí zdať, no prídete domov a čudujete sa, že vracia alebo hnačkuje a začína sa kolotoč na veterine.

šteniatko psa
Foto: Pixabay.com


Hlavne neverte ľuďom, ktorí tvrdia, že šteniatko je po papierových rodičoch, ale mali ich veľa a na všetky vám papiere nevystavia, tak je lacnejšie, lebo bolo ,,nadpočetné“, alebo niečo podobné. Je to klamstvo. Je jedno, koľko šteniatok sa vo vrhu narodí, ak ich rodičia splnili všetky podmienky chovnosti daného plemena a majú status ,,chovný“, všetky šteniatka majú nárok na to, aby mali papiere. Častým podvodom býva aj, že vám dajú očkovací preukaz a povedia, že to sú papiere od psíka. Nie sú. Papiere od psíka, to je preukaz pôvodu.

Ako vyzerá preukaz pôvodu?

Je to listina vydaná plemennou knihou, ktorá dokladuje pôvod psa. Zapisujú sa do nej základné údaje o ňom, o jeho majiteľovi a chovateľovi. V preukaze o pôvode je uvedené číslo zápisu, meno psa, nezameniteľné identifikačné údaje (číslo mikročipu, tetovanie, atď.), minimálne tri generácie predkov aj so základnými údajmi o nich. Zároveň obsahuje miesto na zápis výsledkov výstav, skúšok, veterinárnych a iných úradných záznamov o psovi.

Ako sa pozeráte na to, že ľudia si veľakrát na psov nedávajú pozor?

Viete, ako sa hovorí – pes je obrazom svojho pána. Nepáči sa mi, že na prechádzke niektorí nechajú psa voľne pusteného. Nemôžu predsa vedieť, ak ho nemajú vychovaného, ako napríklad zareaguje na iného psa alebo na ľudí, lebo ho nedokážu privolať.

pes na vôdzke
Foto: Pixabay.com


Ďalšia vec je, že absolútne nevedia, ako na ich psíka zareaguje iný, cudzí. Idem napríklad so svojím po ulici, niekto má svojho na voľno a beží k nám. Majiteľ z diaľky kričí, že on nič zlé neurobí, ale ako vie, čo urobí môj pes? Môže byť chorý, môžem mať suku v období párenia, psa po operácii, alebo len ten môj nemá rád spoločnosť iných psov.

Hnevá ma neochota ľudí byť ohľaduplní voči sebe aj psíkom.

Tak ako učíte malé deti, že predtým, ako chcú pohladkať psíka, ktorého nepoznajú, musia sa opýtať majiteľa, aj dospelí by sa mali opýtať, či sa psíky môžu zoznámiť, a nenechávať všetko na náhodu, či to dopadne dobre, alebo zle. A k ohľaduplnosti patrí, samozrejme, aj to, že po svojom miláčikovi na prechádzke upracem.

Spomínali ste chovateľov, mnohí si myslia, že psy od nich sú drahé a nedoplatia sa.

Je pravda, že ceny nie sú najnižšie, chovateľ má vysoké náklady na výchovu a starostlivosť, patria k nej aj výstavy, zdravotné testy, krytie, neraz i v zahraničí, a podobne. Vynaloží nemalé úsilie a financie na to, aby splnil so svojím psíkom všetky podmienky chovnosti daného plemena. No občas sa stáva, že sa ,,papierový“ psík narodí trošku neštandardný. Napríklad s iným sfarbením, s fľakom tam, kde nemá byť a podobne a vtedy je aj cena nižšia. Ak si neviete vybrať plemeno alebo nie ste si istí, navštívte hocijakú výstavu psov, nájdete tam chovateľov rôznych plemien, ktorí vám ochotne odpovedia na všetky otázky o danom plemene.

Neveľmi populárnou témou je kastrácia, má zástancov aj odporcov. Ubližuje zvieratám?

Nie, neubližuje im. Teórie o tom, že sučka musí mať raz za život šteniatka, nie sú pravdivé. A rovnako neplatí ani to, že ak pes nemá pohlavný styk, škodí mu to. Treba myslieť na to, že sučka môže mať dve, ale aj desať šteniatok a čo potom s nimi? Postaráte sa o ne?

Pozitívum kastrácie a sterilizácie je aj v tom, že sa vyhnete u sučky obdobiam párenia. Neplatí ani tradované, že sa psovi po kastrácii zmení povaha. Z vlastnej skúsenosti viem, že to tak nie je. Mali sme štyroch služobných psíkov a po kastrácii sa nijako nezmenili.

Pes potrebuje starostlivosť a čas. Nie je to tak, že dnes si ho kúpim, pohrám sa s ním a zajtra už nie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: