Kanibalizmus u zajacov

#Hlodavce
 
Na kanibalizmus sa nahliada ako na stav, ktorý vznikol hlavne zo stresových faktorov okolia
Andrej Jakubík | 29. novembra 2017 o 08:00
Kanibalizmus u zajacov

A nielen u zajacov, ale u hlodavcov všeobecne sa vyskytuje kanibalizmus pomerne často. Tento jav vzniká pri poruche metabolizmu, keď je samica počas obdobia kotnosti kŕmená jednostrannou stravou, ktorá je chudobná na bielkoviny, vitamíny a aj na vodu. Na kanibalizmus sa však nahliada ako na stav, ktorý vznikol hlavne zo stresových faktorov okolia. Hlavne vyrušovaním od iných zvierat, ale aj človeka.

V divokej prírode a aj vo vonkajších podmienkach chovu sa často pohybujú známi vykrádači hniezd – potkany. Potkan je známy tým, že dokáže usmrtiť mláďa zajaca v prípade, že ho matka nechráni a to je často mylne považované za kanibalizmus samotnej matky. Zabránenie vniknutiu iných zvierat do koterca je základom prevencia kanibalizmu.

Prejavy kanibalizmu sú veľmi neurčité a ťažko badateľné. Matka po pôrode oblizuje a požiera plodové obaly svojho narodeného potomstva, tak intenzívne, že sa na pokožke mláďat objaví krv. Pudová porucha však spôsobí, že matka nakoniec zožerie aj svoje potomstvo. Toto sa najčastejšie vyskytuje pri prvorodičkách a pri ďalších vrhoch sa tento problém už neopakuje. Ak sa však opakuje, tak samicu samozrejme vyradíme z chovu.

Kanibalizmus sa môže vyskytnúť ako u zajacov, tak aj u iných hlodavcov a najčastejšie je to napríklad u škrečkov, ktoré sa rozmnožia v bytových podmienkach svojho akvária. Neustále vyrušovanie zo strany napríklad zvedavých detí spôsobí, že matka vplyvom stresu, podľahne tejto pudovej poruche a prejaví sa u nej kanibalizmus. Ak sa nám teda okotí samica škrečka, morčaťa, zajaca, či iného hlodavca, tak si celkom určite zasluhuje pokoj a vyváženú stravu. Inak budete musieť deťom vysvetľovať, kam sa tie malé novo narodené škrečky zrazu podeli.

Komentáre k článkuPridaj komentár: