Je zlé obliekať psa v zime?

#Psy
 
Majitelia psov, ktorí sa rozhodli svojho miláčika obliecť do zimného kabáta sú častovaný narážkami na to, že predsa pes zimu musí zvládať, veď je to predsa pes!
Andrej Jakubík | 15. decembra 2018 o 15:24
Je zlé obliekať psa v zime?

Ak nastúpi chladné počasie, ľudia na seba dávajú aj niekoľko vrstiev oblečenia, aby sa chránili pred často extrémnym mrazom.

To isté sa deje aj v prípade domácich zvierat a samozrejme aj psov. Divoko žijúce zvieratá sa na príchod zimy pripravujú po celý rok. Niektoré si pestujú zásobu tuku, iné si ukrývajú drahocennú potravu a samozrejme sú aj tie, ktoré na seba nahodia zimnú srsť. Pes je považovaný za domáce a zároveň odolné zviera, ktoré oblečenie nepotrebuje. Majitelia psov, ktorí sa rozhodli svojho miláčika obliecť do zimného kabáta sú častovaný narážkami na to, že predsa pes zimu musí zvládať, veď je to predsa pes! Nie je to však tak celkom pravda a ako iste viete, tak aj medzi jednotlivými plemenami existujú rozdiely v tom, ako dobre sa dokážu prispôsobiť zime.

Už dávnejšie sme písali o tom, e plemená ako napríklad čivava a veľkostne podobné psy majú okrem malej veľkosti aj omnoho vyššiu náchylnosť na podchladenie, ako je to v prípade stredných a veľkých plemien. Ale aj stredné a veľké plemená to nemajú vždy ľahké a niekedy dokonca aj na odporučenie veterinára musia v zime nosiť oblečenie. Je to hlavne v prípade, že pes je po operácií, je chorý, prípadne v krátkej minulosti ochorenie prekonal. Rovnako aj v prípade psov existujú jedinci, ktorí majú problém s imunitou a sú náchylní k prechladnutiu.

Aká je teda odpoveď na otázku, či je zlé obliekať psa počas zimy?

Pri starostlivosti o psa počas zimy je potrebné vziať do úvahy veľa rôznych okolností. Pes, ktorý žije v meste, nie je rovnaký ako ten, ktorý žije na vidieku. A napríklad pes, ktorý žije so svojím 90-ročným majiteľom, nie je rovnaký ako ten, ktorý žije s mladou rodinou. Každý pes má svoje osobité vlastnosti a vyžaduje si osobitný prístup.

Psy sa navyše líšia svojou anatómiou, správaním, vekom a typom srsti. Existujú milióny kombinácií a milióny okolností, čo znamená, že existujú milióny rôznych psích osobností. Ak váš miláčik vykazuje príznaky podchladenia, či evidentne trpí zimou, tak je oblečenie pre neho tá správna voľba. Ak však máte doma sibírskeho huskyho, ktorý bol do zimy stvorený, tak zrejme oblečenie potrebovať nebudete. Všímajte si však svojho psa veľmi dôkladne a v zime obzvlášť pozorne.

Komentáre k článkuPridaj komentár: