Je váš papagáj stresovaný?

#Vtáky
 
...nedostatok obohateného životného prostredia je tým najčastejším faktorom stresu
Andrej Jakubík | 6. februára 2019 o 19:52
Je váš papagáj stresovaný?

Životné podmienky papagája, ktorému je v umelých podmienkach vystavený, môžu viesť k problémom so správaním a ku zbytočného stresu. Zdá sa, že to ako papagáj vyhodnotí, že určité životné podmienky sú stresujúce, závisí aj od osobnosti každého jednotlivého vtáka. Avšak nedostatok obohateného životného prostredia je tým najčastejším faktorom stresu.

Preto, ak máte podozrenie, že Váš papagáj trpí úzkosťou, alebo stresom, odporúčame vám sledovať nasledujúce príznaky stresu.

Nechajte nás pomôcť vám identifikovať tieto symptómy stresu a ak ich bezpečne rozpoznáte, neváhajte a odneste papagája ku špecializovanému veterinárnemu lekárovi, ale požiadajte o radu skúseného chovateľa, prípadne špecialistu, ktorý sa zameriava na psychológiu papagájov.

Zvláštne správanie u papagája?

Stereotypné chovanie. Pod týmto sa nám predstavuje celý rad správaní, ktoré môžu byť abnormálne, opakujúce sa bez zjavnej príčiny a nemenné. Sú to bežné príznaky duševného nátlaku, ktorý môže mať vplyv na domáce zvieratá, a to najmä v dôsledku nepriaznivých životných podmienok a zle obohateného prostredia. Týmto spôsobom napríklad bežne trpia nosnice, ktoré sú chované na malom priestore a iba do okamihu, pokiaľ znášajú vajcia.

Toto správanie je v prírode oveľa menej bežné, pretože tieto citlivé operené bytosti žijú v prostredí, ktoré je veľké, prístupné a nachádza sa v ňom mnoho obohatenia, ktoré dokáže zabaviť myseľ papagája.

U papagájov sa tieto druhy správania vyskytujú v prípade, kedy nemajú dostatok senzorických podnetov. To znamená, že nemajú dostatok príležitostí na interakciu s rôznymi objektmi alebo s inými vtákmi. Preto je v mnohých krajinách ako napríklad v susednom Rakúsku dokonca podmienený chov mnohých druhov papagájov iba v pároch alebo dokonca v skupinách. Najväčším problémom je, že mnohí ľudia prijímajú do rodiny iba jedného papagája a potom nie sú schopní rozpoznať ktoré správanie je v poriadku a ktoré už naopak nie. Niektorí si dokonca môžu myslieť, že príznaky stresu, ktorými začne papagáj volať o pomoc sú prejavy zábavy a spokojnosti a ani ich nenapadne, že tým papagáj volá po zmene životných podmienok.

Navyše, u mnohých papagájov sa toto správanie bude opakovať čoraz častejšie a je smutné, že ich ľudskí majitelia nie sú takmer nikdy schopní vidieť tieto prejavy stresu a frustrácie u svojho domáceho miláčika. Ak sa aj vy obávate, že váš papagáj trpí stresom a zaznamenali ste niektoré z bohatej ponuky príznakov, tak vedzte, že pasivita sa v tomto prípade nevypláca a musíte sa aktívne postarať o to, aby sa papagáj (aj iný operenec) cítil aj v umelom prostredí ako doma.

V nasledujúcich článkoch si povieme niečo viac o vytrhávaní peria, kričaní bez príčiny, agresivite, strachu, alebo aj typických únikových pohyboch smerom do klietky. Dúfame, že naše články vám pomôžu bližšie spoznať opereného tvora, ktorého ste priali do rodiny.

Komentáre k článkuPridaj komentár: