Je váš papagáj chorý? Toto je 8 príznakov!

#Vtáky
 
Papagáj je síce jedno zo zvierat, ktoré dokáže napodobniť ľudskú reč, ale aj napriek tomu nie je schopný povedať svojmu majiteľovi, že ho niečo trápi
Andrej Jakubík | 14. novembra 2017 o 10:00
Je váš papagáj chorý? Toto je 8 príznakov!

Papagáj je síce jedno zo zvierat, ktoré dokáže napodobniť ľudskú reč, ale aj napriek tomu nie je schopný povedať svojmu majiteľovi, že ho niečo trápi, či dokonca bolí. Papagáj to nepovie na rovinu, aj keď na to má dispozície. Musíte si všímať každú jednu zmenu jeho chovania, nálady, zvykov a prejavov. Aj tá nepatrná zmena, ktorú si včas všimnete, dokáže ušetriť mnoho problémov.

- Papagáj prestal spievať, rozprávať, či sa inak zvukovo prejavovať. Je to vážna vec, pretože papagáj, ktorý bol zvyknutý sa zvukovo prejavovať, nemá dôvod s tým odrazu prestať. Jeho pískanie, škriekanie, „rozprávanie“, či komentovanie okolitého sveta k nemu patrí a ak s tým prestane tam niečo nie je v poriadku.

- Papagáj stále spí. Čo nie je žiadna novina, pretože ako každý majiteľ papagája určite vie, tak operenec nemá problém zaspať kedykoľvek a kdekoľvek sa cíti bezpečne. Papagáj však má svoj rytmus a svoje časy, ktoré sú vyhradené odpočinku si dokáže ustrážiť. Ak začne „vyspávať“ mimo svojich klasických časov, tak niečo nie je v poriadku. Obzvlášť v prípade, že spí s oboma nohami na bidielku.

- Papagáj odmieta potravu a dokonca aj pochutiny ako je ovocie, med, orechy a mnoho iného, čo by za normálnych okolností nikdy neurobil. Je to príznak toho, že skrátka stratil chuť do jedla, pretože ho trápi niečo omnoho dôležitejšie. Narušenie stravovania sa považuje za vážny príznak ochorenia. Vo voľnej prírode sa totiž odmietnutie potravy rovná samovražde.

- Na druhej strane je podozrivý aj papagáj, ktorý prijíma nadmerné množstvo potravy, pretože v jeho prípade je podozrenie na vnútorných parazitov.

- Všímame si aj pitný režim. Papagáj, ktorý odmieta vodu, či naopak pije nadmerné množstvo vody, sa určite nespráva štandardne a mali by sme si jeho správanie viac všímať.

- Všímajme si aj to, že papagáj sedí na zemi, čo rozhodne nie je normálne. Papagáj, ktorému sedenie na bidle spôsobuje bolesť sa bude zdržovať práve na dne klietky.

- Všímať si musíme aj trus papagája, ktorý tiež môže vykazovať abnormality ako je napríklad nadmerné množstvo vody, čo naznačuje, že papagáj zjedol niečo, čo jeho organizmu práve neprospelo. Samozrejme v prípade papagájov, ktorí sa živia nektárom (lori a pod.) je to prirodzené. Trus by mal obsahovať bielu časť a ak je táto časť zelená, tak to naznačuje zvýšenú produkciu kyseliny močovej, čo je sprievodný znak hnačky.

- Papagáj má neprirodzené perie. Čo si pod týmto predstaviť? Perie je zrkadlom zdravia papagája a ak je lesklé, zdravo a prirodzene sfarbené a správne zložené, tak je všetko v poriadku. Ak však perie odstáva, je na ňom prach, či dokonca je zdeformované a pri koreni pierka sa nachádza krv, tak je to príznak veľmi vážnych zdravotných ťažkostí. Ak zbadáte na svojom papagájovi čo i len jedno pierko, ktoré sa vám nepozdáva, tak je opatrnosť na mieste a preventívna návšteva veterinára by sa nemala odkladať.

Toto boli iba základné znaky toho, že niečo nie je s papagájom v poriadku. Na ich zistenie nepotrebujete veterinárne vzdelanie ani špeciálny pozorovací talent. Úplne postačí ak budete svojmu papagájovi venovať čas, ktorý si zasluhuje a na mnohé vážne problémy dokážete naraziť ešte v čase, kedy sú bezvýznamné a ľahko napraviteľné.

Komentáre k článkuPridaj komentár: