Je rýchlejší človek, alebo mačka?

#Mačky
 
Dokáže Usain Bolt bežať rýchlejšie ako mačka?
Andrej Jakubík | 16. februára 2019 o 17:28
Je rýchlejší človek, alebo mačka?

Vďaka svojej povestnej nezávislosti bude mačka bežať iba vtedy, ak to sama uzná za vhodné. Mačka nasadzuje rýchly šprint v prípade že uteká pred vodou zo záhradnej hadice, alebo dokáže bežať ako blesk v prípade že ide o jedlo, ktoré padá do misky. Znamená to však, že mačky dokážu bežať rýchlejšie ako ľudia? Mačky sa môžu zdať rýchlejšie, ale ak sa na vec pozrieme bližšie, zistíme, že majú oproti nám hneď niekoľko výhod.

Pri maximálnej rýchlosti môžu mačky bežať rýchlejšie ako ľudia. Rozdiel v rýchlosti však nie je obrovský, ako by si mohli mnohí myslieť. Omnoho podstatnejší je práve spôsob, ktorým mačka dokáže bežať a človek ju nedokáže napodobniť. Aby sme lepšie porozumeli rozdielom v behu mačky a človeka, tak zvieratka.pravda pripravili nasledujúci článok, ktorý toho mnoho objasňuje.

Ako bežia mačky?

Jedna z prvých vecí, ktorú by sme mali vedieť, je, že mačky bežia inak ako chodia. Toto súvisí s ich chôdzou, ktorá sa mení podľa rýchlosti, ktorou sa pohybujú. Chôdza je pohyb končatín zvierat pohybujúcich sa po zemi. Pre mačky je typické niečo, čo sa nazýva "kroková chôdza", kedy mačka drží chvost vzpriamený a pohyb nôh je klasický ako u človeka. Tento spôsob je u cicavcov relatívne zriedkavý a mačky toho dokážu využiť. Celkom určite aj preto majú takú dobrú rovnováhu aj pri prechode cez úzke chodníky, alebo vrcholky plotov.

Keď mačka zvyšuje rýchlosť, mení sa jej chôdza. Z tejto pohybovej chôdze sa mení na niečo, čo sa nazýva diagonálna chôdza. Vtedy sa diagonálne opačné nohy na oboch stranách tela posúvajú súčasne. Umožňuje im to bežať „voľnejšie“, ale samozrejme pri tomto štýle behu majú menšiu rovnováhu.

Výskumy ukazujú, že mačky nie sú najlepšie vybavené na beh, ale sú skvelo prispôsobené k tomu, aby dokázali skvelo manévrovať korisť doslova oklamať.

Ako dokáže mačka manévrovať v prípade nutnosti? Tu je video, ktoré vám to predvedie:

Zdroj: Youtube

Ako rýchlo teda môže mačka behať?

Rovnako ako u ľudí, existuje aj v prípade mačiek mnoho rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú ich rýchlosť. Napríklad, hmotnosť mačky je veľký problém, ktorý dokáže mačku výrazne spomaliť. Potom je tu aj zdravotný stav, ktorý má na rýchlosť mačky zrejme ten najpodstatnejší vplyv. Zdravá mačka bude behať a manévrovať inak ako mačka so zlomeninou končatiny, alebo dyspláziou bedrového kĺbu. Na rozdiel od ľudí nemáme v prípade mačiek tendenciu zaznamenávať a merať presné rýchlosti, ktoré mačka dokáže vyvinúť. Dokonca ani v prípade psov nám chrtie dostihy nedávajú lepšiu predstavu o tom, ako rýchlo dokáže bežať pes.

Dodnes platí, že najvyššia dosiahnutá maximálna rýchlosť mačky je 48 km/h.

Keď to porovnáme s najrýchlejším zaznamenaným ľudským rýchlostným rekordom, tak je to 44,72 km/h. Tým rekordérom bol Usain Bolt v roku 2009, ktorý ako môžeme vidieť, nie je tak ďaleko od najvyššej mačacej rýchlosti.

Je tu však istá nerovnosť v porovnávaných údajoch. Zatiaľ čo Usain Bolt bol najaktuálnejšou ľudskou bytosťou, ktorá dokázala pokoriť rýchlostné rekordy, nikdy nevieme, či mačky medzi sebou nemajú tiež podobne nadaných jedincov, ktorý by dokázali bežať omnoho rýchlejšie ako je priemer.

Jedným z faktorov, ktorý nám ukazuje možné rýchlostné limity mačiek, je plemeno. Zamysleli ste sa niekedy, ktoré plemeno mačky je tým najrýchlejším na svete? mnoho vedcov a odborníkov sa zhoduje v tom, že najrýchlejšie plemeno mačiek je Egyptský Mau. Plemená, ktoré majú kratšie nohy sú v tomto prípade v podstatnej nevýhode. V prvej trojke z pohľadu rýchlosti je aj Savannah a Habešská mačka

Komentáre k článkuPridaj komentár: