Je moje morča choré?

#Hlodavce
 
Ak máte morča, je veľmi dôležité uistiť sa, že v čo najväčšej miere usilujete o jeho zdravie
Andrej Jakubík | 8. júna 2019 o 11:18
Je moje morča choré?

Zaobstarali ste si nedávno morča a zaujíma vás, ako sa oň starať? Ak máte morča, je veľmi dôležité uistiť sa, že v čo najväčšej miere usilujete o jeho zdravie. Ak sa domnievate, že Vaše morča môže byť choré, odporúčame, aby ste sa čo najskôr poradili so svojím veterinárom. Ak trpí napríklad problémami s chôdzou, má pomalé pohyby, alebo dokonca žiadny pohyb, problémami s močením a pod, tak musíte konať. Prinášame vám niekoľko rád, ktoré vám prezradia, ako postupovať.

S cieľom pomôcť vám, v tomto článku, budeme diskutovať o tom, ako zistiť, či je vaše morča choré. Je totiž dôležité, aby ste boli schopní identifikovať symptómy a správne ch vyhodnotiť.

obsah

1. Všeobecné príznaky chorého morčaťa

2. Nedostatok vitamínu C u morčiat

3. Príznaky dýchacích ťažkostí u morčiat

4. Príznaky srdcových problémov u morčiat

5. Príznaky tráviacich problémov u morčiat

6. Kožné problémy u morčiat

7. Zomrie moje morča?

Všeobecné príznaky chorého morčaťa

Jedným z najlepších spôsobov, ako zistiť, či je vaše morča choré, je načúvať svojej intuícií. Ak máte dojem, že vaše morča zmenilo svoje návyky a vykonáva niektoré každodenné úlohy inak ako predtým, je možné predpokladať, že môže byť choré. Ak je toto aj váš prípad, odporúčame Vám, aby ste čo najskôr navštívili svojho veterinára s prosbou o konzultáciu. Morčatá sú neuveriteľne citlivé zvieratá, preto má choroba v ich prípade extrémne rýchly priebeh a niekedy ich majiteľ ani nestihne zareagovať.

Morčatá sú zvyčajne aktívne zvieratá, preto ak je vaše morča náhle potichu, stráca chuť k jedlu alebo vydáva zvuky, ktoré predtým nevydával, určite to neignorujte.

Nedostatok vitamínu C u morčiat

Je nevyhnutné, aby strava vášho morčaťa obsahovala potrebné množstvo vitamínu C, pretože tieto zvieratá nie sú schopné si tento vitamín syntetizovať. Nedostatok vitamínu C môže u morčiat spôsobiť nemalé problémy, ktoré priamo ohrozujú jeho život.

Symptómy nedostatku vitamínu C u morčiat:

• Anorexia

• Strata váhy

• Otvorené rany, ktoré sa nehoja

• Alopécia

• Nezdravá srsť

• Krívanie

• Hnačka

• Strata zubov

Morča, ktoré bojuje s nedostatkom vitamínu C, potrebuje skutočne rýchlu a odbornú pomoc veterinárneho lekára.

Príznaky dýchacích ťažkostí u morčiat

Vzhľadom na anatomické charakteristiky u morčiat sú tieto zvieratá náchylné na problémy s dýchaním a pľúcne nádory. Medzi príčiny patria baktérie, vírusy, huby, nádory, toxíny, úpal, alebo srdcové ochorenia. Symptómy respiračných problémov u morčiat zahŕňajú: kýchanie, či výtok z očí a nosa. Ak spozorujete tieto príznaky u morčiat, odporúčame Vám navštíviť veterinárneho lekára. Ak sú tieto respiračné infekcie neliečené, môžu spôsobiť pneumóniu, čím dávame do stávky život morčaťa.

Príznaky srdcových problémov u morčiat

Je tiež známe, že morčatá trpia srdcovými problémami. Medzi charakteristické symptómy srdcových problémov u morčiat patria: tachykardia (rýchly srdcový tep), bledé sliznice, celková slabosť, utlmenie pohybu, alebo zriedka aj výskyt opuchu brucha (ascites). Pretože niektoré z týchto príznakov môžu mať hneď niekoľko príčin, je nevyhnutné, aby veterinárny lekár lokalizoval presný pôvod problému. Z pohľadu správnej liečby je to nevyhnutné.

Príznaky tráviacich problémov u morčiat

Problémy s trávením u morčiat môžu spôsobiť hnačku aj zápchu. V prvom prípade s bude vyskytovať tekuté stolica častejšie ako obvykle. Zápcha je samozrejme opak, to znamená, že morča nebude produkovať žiadne výkaly, a ak áno, bude to s ťažkosťami. Rovnako si môžete tiež všimnúť, že brucho morčaťa sa bude zdať akoby opuchnuté. Sledujte aj jeho výkaly, pretože aj v tomto sa jedná o prevenciu, keďže v nich môžeme spozorovať parazity.

Aby ste vedeli spoľahlivo povedať, či je vaše morča choré, alebo zdravé, je dôležité venovať pozornosť jeho tráviacemu ústrojenstvu. Všetky zjavné abnormality by mal vyhodnotiť váš veterinárny lekár. Aby bolo možné efektívne liečiť tráviace problémy a predchádzať akýmkoľvek budúcim problémom, je nevyhnutne podávať iba vyváženú stravu, ktorá je primeraná potrebám vášho morčaťa. Je tiež dôležité dodržiavať pravidelné odčervovanie a očkovanie morčaťa, aby ste sa vyhli parazitom.

Keď hovoríme o tráviacich problémoch u morčiat, musíme spomenúť aj orálne problémy, ktoré vyvolávajú príznaky anorexie. Takéto orálne symptómy zahŕňajú; bolesť, strata zubov, alebo silná tvorba slín. Tieto orálne problémy sťažia vášmu morčatu, príjem jedla, a preto môžu trpieť podvýživou a stratou hmotnosti.

Kožné problémy u morčiat

Výskyty tukových hrudiek, šupín, chrást, alopécie, stmavnutie alebo zhrubnutie kože alebo vankúšikov na morčatách sa môžu prejaviť lokálne, alebo aj na celom tele. Príznaky sa môžu objaviť v dôsledku nových životných podmienok, ktorému je morča vystavené. Môže to byť napríklad prítomnosťou parazitov, húb alebo aj poruchy žliaz v tele morčaťa. Ktorýkoľvek z týchto príznakov nám môže napovedať, či je morča choré.

Zomrie moje morča?

Hoci spolu so starnutím zvieraťa je normálne pozorovať ťažkosti s dýchaním, pomalšie pohyby, úplná absencia pohybu a poruchy správania. Vždy neodporúčame tieto príznaky ignorovať. Ak sa takéto príznaky ignorujú, môže to viesť k smrti vášho morčaťa. Mnohé z týchto patológií, sa v prípade zhoršenia, stávajú nevyliečiteľnými. Preto sa musia liečiť okamžite, ako sa objavia prvé príznaky.

Tento článok je čisto informatívny.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: