Je mlieko vhodné pre mačky?

#Mačky
 
...mnoho ľudí sa stále pýta, či mačky môžu piť kravské mlieko?
Andrej Jakubík | 11. januára 2019 o 09:26
Je mlieko vhodné pre mačky?

Hoci si laktóza získala v posledných rokoch určitú "zlú povesť", obraz „mačacieho mlieka“ priamo z taniera z kreslenej rozprávky stále pretrváva. Z tohto dôvodu sa mnoho ľudí stále pýta, či mačky môžu piť kravské mlieko?

Všetky cicavce sa narodili pripravené na príjem materského mlieka. Materské mlieko je v skutočnosti vysoko optimalizované jedlo pre dojčatá, mačiatka alebo šteniatka. Keďže sa však mačky vyvíjajú pomerne rýchlo, tak začínajú pociťovať rôzne nové výživové potreby, čo vedie k novým stravovacím návykom. Počas obdobia laktácie cicavce produkujú veľké množstvo enzýmu nazývaného laktáza, ktorého funkciou je stráviť len laktózu v materskom mlieku. Ale keď mačka dosiahne obdobie odstavenia od materského mlieka, produkcia tohto enzýmu sa postupne znižuje a organizmus zvieraťa sa postupne pripravuje na prechod na nový druh potravy (mláďa prestáva konzumovať materské mlieko a začne sa kŕmiť samo).

Zdroj: Youtube

Hoci niektoré zvieratá môžu aj naďalej produkovať určité množstvo laktázových enzýmov, väčšina dospelých samcov mačiek je na laktózu alergická. U týchto zvierat môže konzumácia mlieka viesť k závažným gastrointestinálnym problémom. Preto je domnienka, že všetky mačky pijú mlieko iba mýtus. Odporúčame vám, aby ste zvolili skôr komerčné krmivá špeciálne pripravené tak, aby vyhovovali výživovým potrebám vašej mačky. Široký výber a dostupnosť vám dnes umožňuje ponúknuť mačke všetko čo potrebuje doslova v jednej hrsti.

Komentáre k článkuPridaj komentár: