Je guľaté akvárium vhodné pre rybky?

#Ryby
 
Predovšetkým akvaristi začiatočníci majú dojem, že guľaté akvárium je jednoduchá vec, ktorá poskytuje rybkám ideálny domov. Je teda guľaté akvárium vhodné pre chov rýb?
Andrej Jakubík | 5. augusta 2015 o 21:27
Je guľaté akvárium vhodné pre rybky?

Guľaté akvárium nie je samozrejme na údržbu jednoduchá vec a rozhodne to nie je ideálne bývanie pre viac ako 99% bežne chovaných druhov rýb.

Nie je pre každú rybu

Zoznam rýb, ktoré sú schopné za určitých podmienok, prežiť spokojný život v guľatom akváriu, by sa dal zredukovať na približne 5 druhov. Je to určite klasická zlatá rybka (okrasná závojnatá forma karasa), Bojovnica, Pávie očko (Gupka), Plata (rod Xiphophorus) a Prísavník (iba rod Ancistrus a iba do určitej veľkosti).

Najčastejšia voľba je zlatá rybka

Karas, ktorému sa ľudovo hovorí "zlatá rybka", dokáže prežiť aj v guľatom akváriu. Tento druh ryby je jeden z najčastejšie chovaných, pretože nevyžaduje zvláštnu opateru. Ale aj karas má svoje hranice. Pri zariaďovaní by sme mali dbať na to, že jeden karas musí mať životný priestor vo veľkosti približne 5 litrov. To je hlavný dôvod, prečo je v akváriu často iba jedna zlatá rybka. Ak však máme akvárium o objeme 10 a viac litrov, tak bez obáv môžeme počet rýb zvyšovať.

Nezabúdajte na filtráciu

Každé akvárium v ktorom plávajú ryby, potrebuje kolobeh vody. Tento kolobeh nám zabezpečí jedine kvalitný filter. Dnes nie je problém si zakúpiť set, kde spolu s akváriom, dostaneme aj filter, prípadne ohrievač a osvetlenie. Karas je ryba, ktorá dokáže akvárium veľmi zaťažiť a preto je v jeho prípade filter nevyhnutný.

Bojovnica a spol.

Ryba, ako je napríklad bojovnica, dokáže prežiť spokojný život v tomto type akvária. Od prírody je bojovnica zvyknutá na menší objem vody a jej výhoda je aj v tom, že dokáže dýchať atmosférický kyslík, preto v jej prípade nekladieme až taký veľký dôraz na filter a dostatok kyslíka vo vode. Gupka a Plata sú drobné druhy živorodiek, ktoré bez problémov znesú aj malé objemy akvária. Platí vzorec, že jedna gupka/plata, potrebuje minimálne 0,5 litra vody ako životného priestoru. Pri jedincoch väčších ako 3-4 centimetre sa to zvyšuje na rovný liter. V prípade živorodiek je filtrácia nevyhnutná.

Rastliny radšej na voľno

Sadiť živé rastliny do guľatého akvária, bez riadneho osvetlenia, nemá zmysel. Až na niektoré výnimky, skoro všetky po čase zahynú. Ideálna voľba je napríklad jávsky mach (vesicularia) alebo voľne položený trs rastlín ako je napríklad egeria, prípadne ceratophyllum (rožkatec). Živé rastliny zabezpečia okysličovanie vody a odstraňujú z vody prebytočné živiny, ktoré by boli inak potravou pre riasy. Ak sa predsa rozhodneme pre zasadenie rastliny, tak volíme druhy ako napríklad anubias a microsorium. Tieto rastliny sa totiž dajú prichytiť na drevo a nemusíme mať zbytočne vysoký substrát na ich zakorenenie.

Prísavník nesmie chýbať

Do jedného guľovitého akvária, môžeme vložiť aj jedného prísavníka. Postará sa o zvyšky potravy a zlikviduje nárasty rias na skle. Aj prísavník má svoje potreby. Musíme mu dopriať úkryty, ktorých sa prirodzene dožaduje. Preto je vhodný napríklad koreň. Použiť môžeme aj keramická jaskyňu.

Teplota a svetlo je dôležité

Guľaté akvárium neumiestňujeme na miesto, kde je chladno, prievan alebo teplotné výkyvy počas dňa. Rybky potrebujú teplotu okolo 24 stupňov Celzia a mi im ju musíme zabezpečiť. Rovnako sa vyhnite aj priamemu slnečnému svetlu, ktoré podporuje rast rias.

Guľaté akvárium je na obsluhu určite nemenej náročné, ako klasická verzia akvária. Niektorý ho vyhľadávajú ako nezvyčajný doplnok do interiéru. Pamätajte však, že nikdy nesmiete stavať svoje interiérové potreby pred spokojný život ryby.

Komentáre k článkuPridaj komentár: