Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)

#Mačky
 
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať
Andrej Jakubík | 3. mája 2017 o 10:00

Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať. V dnešnej poslednej časti nášho seriálu o jarných nástrahách, ktoré číhajú na psov a mačky sa budeme venovať práve vode, ale nevyhneme sa ani preexponovaniu na slniečku, či vonkajšiemu stolovaniu. Čítajte teda pozorne.

Vonkajšie kaluže sú v jarnom období úplne bežné, nakoľko sa úhrn zrážok dostáva na vysoké čísla. Je bezpečné, aby sa pes napil z kaluže? Rozhodne nie a povieme si aj prečo. V kaluži sa okrem vody nachádza aj mnoho látok, ktoré by nemusel organizmus psa priať práve bez problémov. Od ropných produktov, cez hnojivá, až po zvyšky soli po zimnom posype a ešte samozrejme omnoho viac. Problémy s trávením sa dostavujú pomerne rýchlo a preto by sme nemali psovi dovoliť pitie z kaluže. Ak plánujete dlhšiu prechádzku, tak si so sebou zoberte aj misku a fľašu s pitnou vodou, ktorú poskytnete psovi na uhasenie smädu. Tento problém sa vyskytuje ako v mestách, tak aj mimo veľkých miest, kde je voda často kontaminovaná hnojivami po jarnom obrábaní pôdy.

A okolo vody sa budeme točiť aj v nasledujúcom probléme a to je voda v bazéne. Samozrejme aj tu platí, že je to voda, ktorá je na pitné účely nevhodná a pes sa tak vystavuje riziku otravy chlórom, či dokonca soľou, ktorá sa do vody pridáva na úpravu jej kvality ako náhrada chlóru. Problémy s otravou chlórom na seba opäť nenechajú dlho čakať a okrem toho sa v prípade požitia solí, dostavujú aj problémy s nerovnováhou elektrolytov.

A dostávame sa k príjemnej téme, ktorou je pre mnohých vonkajšie stolovanie, kde sa miesi nesmierne množstvo pachov a chutí, ktoré lákajú psa k prieskumným obhliadkam všetkého čo sa nachádza na stole. Nemusíme hovoriť o tom, že mnoho ľudských potravín je pre psa jedovatých, takže by sa vonkajšie stolovanie malo odohrávať pod prísnym pohľadom majiteľa, ktorý dohliadne na bezpečnosť psa. Ale samozrejme, nikdy nesmiete zabúdať na jedlo pre psa, ktorý ako člen rodiny bude veľmi rád stolovať spolu s vami, ale so svojej misky a namiesto ľudského jedla si pochutná na kvalitnej strave určenej pre psie žalúdky.

S príchodom jari prichádza aj slnko a ako sa dni predlžujú, tak musíme mať na pamäti aj možné preexponovanie psa na slnku. UV žiarenie sa stáva s príchodom teplejších mesiacov čím ďalej tým výraznejšie a pes to nemusí znášať práve najlepšie. Hlavne bielo sfarbené psy a mačky majú so slnkom odveký problém, nakoľko je v ich prípade zvýšené riziko rakoviny, čomu sa dá vyhnúť tým, že budeme dohliadať na dĺžku ich pobytu na slnku. V prípade potreby samozrejme môžete použiť aj ochranné odevy, ale dbajte aj na to, aby sa zviera vplyvom tohto obleku neprehrievalo.

A odbočíme smerom ku divokým zvieratám, ktoré rovnako tak s príchodom jari začínajú stupňovať svoju aktivitu. Možno vás to prekvapí, ale zaútočiť dokáže aj poľný zajac, ktorý je zahnaný do kúta. Objavujú sa hlodavce, ale aj malé cicavce ako je kuna, či lasica, ale v mnohých prípadoch aj líška. Zamedzovať kontaktu s divoko žijúcimi zvieratami je potrebné hlavne z titulu prenosu ochorení a možných zranení pri súbojoch o narušené územie. A ohľad treba brať aj na nástrahy, ktoré človek kladie do cesty divoko žijúcim zvieratám ako sú napríklad jedy na hlodavce, ktoré dnes nájdeme v každom bytovom dome. Skonzumovanie tohto prípravku má často fatálne následky a návštíviť veterinára by ste mali v čo najkratšom čase, aby sa zabránilo trvalým, či dokonca fatálnym následkom.

To je koniec nášho seriálu o jarných nástrahách, s ktorými sa bežne stretnete pri prechádzke jarnou prírodou, či mestom. Už teraz a môžete tešiť na nové články, ktoré pre vás pripravujeme a dozviete sa napríklad aj to, ktorých 9 symptómov si vyžadujú okamžitú návštevu veterinára a prečítate si aj o zaujímavých faktoch, ktoré ste možno ani netušili o novonarodených mačiatkach.

Komentáre k článkuPridaj komentár: