Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)

#Mačky
 
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy
Andrej Jakubík | 29. apríla 2017 o 10:00

Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy. V dnešnej časti si už klasicky predstavíme štyri možné príčiny jarných problémov, ktoré sa týkajú prevažne psov, ale nevynecháme z hry ani mačky. Čítajte teda veľmi pozorne.

V jarných mesiacoch je dobré skontrolovať po zime výstroj, predovšetkým vôdzku, ktorá sa dokáže veľmi ľahko opotrebovať (hlavne lacnejšie verzie) a spôsobiť nemalé problémy práve v tej najmenej vhodnej chvíli. Pri jarnej prechádzke je totiž vzduch plný nových pachov a feromónov, ktoré pes v zime cítiť nemôže. Preto sa nečudujte, ak je z prvých jarných prechádzok vo vytržení a celý bez seba. V týchto chvíľach postačuje, aby pes trocha silnejšie potiahol vôdzku a je na slobode. Využije buď opotrebovanie materiálu, alebo nepozornosť človeka. Nebezpečenstvo jarných stretov zvierat s motorovým vozidlom je na našich cestách stále problémom a každý aj menej aktívny vodič vidí následky bezvládne ležať pri krajnici.

Je čas na jarné upratovanie. Obdobie jari je už tradične spojené aj s jarným upratovaním a aj táto činnosť je pre psa nebezpečná. Samozrejme každá chemikália predstavuje pre organizmus psa vážne riziko, často aj s fatálnymi následkami. Pamätajte na to, že pes by nemal byť v miestnosti, kde sa vytiera podlaha, nakoľko sú chemikálie pre jeho labky dráždivé a navyše je tu riziko, že sa svoj smäd rozhodne uhasiť priamo vo vedre s čistiacim prostriedkom.

Obdobie jari je aj časom, keď na svet prichádzajú divoko žijúce druhy zvierat, čo je kolobeh, ktorý sa nedá oklamať ani u domácich zvierat. Je veľmi dôležité, aby bol pes, či mačka sterilizovaný/á, nakoľko celosvetovo v jarných mesiacoch prichádza na svet najväčší počet nechcených potomkov, ktoré často skončia svoj krátky život už na začiatku. Jar je obdobím, keď je utratených množstvo psov a mačiek, ktoré sú nechceným darom pre mnohých majiteľov, ktorí zanedbali prevenciu v podobe kastrácie.

Na jar krásne rozkvitne aj množstvo záhrad, ktoré sú pýchou svojich majiteľov, ale už málokto si uvedomuje, že sa často jedná o toxickú pýchu. Tak napríklad Azalky, Cykasy, či Rododendróny sú pre zvieratá smrteľnou hrozbou, ktorá dokáže veľmi rýchlo spôsobiť otravu a priviesť psa až do veterinárnej ambulancie. Dobre si prečítajte aj zloženie mulčovacej kôry, či záhradného substrátu. Niekedy budete až prekvapený, čo všetko tam nájdete. Jeden príklad za všetky je mletá káva, ktorá sa niekedy v týchto substrátoch nachádza a dokáže spôsobiť nemalé problémy a intoxikáciu kofeínom.

Dnešnú nádielku jarných nepríjemností máme za sebou a už teraz sa môžete tešiť na posledný diel nášho seriálu, ktorý na našej stránke nájdete už čoskoro. Sledujte nás aj naďalej a dozviete sa vždy niečo viac.

Komentáre k článkuPridaj komentár: