Ignoruje vás mačka?

#Mačky
 
Mačka je vo všeobecnosti viac samostatnejšie zviera ako pes, čo sa prejavuje napríklad aj tým, že dokáže človeka ignorovať.
Andrej Jakubík | 3. novembra 2017 o 11:00
Ignoruje vás mačka?

Mačka je stvorenie, ktoré nemá v sebe zakódovanú potrebu, byť v 100% spriaznení s človekom. Mačka je vo všeobecnosti viac samostatnejšie zviera ako pes, čo sa prejavuje napríklad aj tým, že dokáže človeka ignorovať. Nereaguje na privolanie, jedlo, hračky a všetka snaha o zaujatie jej pozornosti stroskotá na mačkinej hrdosti, ktorá dokáže byť veľmi vysoká.

Rozumie mi mačka?

Mačka je inteligentné zviera, ktoré je v rebríčku pomyselnej inteligencie na vysokej úrovni, takže sa dá veľmi ľahko predpokladať, že vám dokonale rozumie. Otázka však je, či vám chce rozumieť. Mačka je okrem iného povestná aj tým, že nerobí nič proti svojej vôli a preto často nedokáže splniť príkazové úlohy ako napríklad pes. Mačka má skrátka svoju hlavu. Múdru, ale svojskú. A ak by ste to náhodou nevedeli, tak vedzte, že každá jedna domáca mačka, ktorá s vami prichádza do kontaktu, má aspoň jednu hlasovú vokalizáciu určenú výhradne na komunikáciu s človekom.

Nereaguje. Počula ma?

Ak sa mačke prihovoríte a ona nereaguje, tak mnoho majiteľov mačiek zopakuje svoje snahy v domnienke, že mačka iba jednoducho nepočula. Je to však omyl, pretože mačky majú vynikajúci sluch a môžete si byť dokonale istý, že vás počula na prvýkrát. Ak sa totiž mačka zatne, tak sa reakcie nedočkáte veľmi dlho. Osvedčený signál toho, že vás mačka počula je pohnutie uchom, alebo chvostom. Tieto nepatrné prejavy, dokážu mačku celkom bezpečne prezradiť.

Prečo ma teda ignoruje?

Dôvodov pre ktoré vás mačka ignoruje je viacej a niekedy sa ani nemusíte ten pravý dôvod dozvedieť.

- Mačka skrátka na vás nemá náladu, čo je ten najčastejší dôvod pre ktorý nebude reagovať na vašu prítomnosť. Mačka má skrátka svoje okamihy, kedy sa nechce socializovať a dokonca odmieta aj vašu prítomnosť. Mačka skrátka potrebuje byť sama.

- Mačka si toho mnoho pamätá a preto niekedy nereaguje na vaše volanie. Jej myseľ je totiž niekedy zamestnaná sledovaním okolia, pretože cítia možné nebezpečenstvo. V tomto prípade vás mačka neignoruje, ale je iba obozretná. Mačka je totiž schopná si pamätať fľašu s vodou, ktorou bola v minulosti postriekaná, aj niekoľko rokov. A ak budete mať túto fľašku v ruke, tak to mačka vyhodnotí ako nebezpečenstvo.

- Nikdy nesmieme podceniť aj možnosť, že mačka na tom nie je zdravotne v poriadku. Možno pociťuje bolesť pri pohybe, alebo jej iný zdravotný problém znemožňuje reagovať na človeka.

Mnoho majiteľov mačiek má niekedy dojem, že ich mačka ignoruje naschvál, ale pravda je taká, že mačka nie je schopná podobného uvažovania. Skrátka, nemajú tieto ľudské vlastnosti v génoch. Preto je toto ponímanie správania sa mačky považované za antropomorfizmus.

Komentáre k článkuPridaj komentár: