Ideálny pes do vody? Tu je niekoľko typov

#Psy
 
Niektorí psi to majú v krvi. Tu je prehľad plemien, pre ktoré je voda druhým domovom
Andrej Jakubík | 27. augusta 2017 o 08:00
Ideálny pes do vody? Tu je niekoľko typov

Niektorí psi to majú v krvi. Dlhé roky šľachtenia pre účely práce vo vode sa prejavili v ich náklonnosti k tomuto prostrediu, že si svoje plavecké schopnosti zachovávajú aj v časoch, kedy je omnoho viac cenená ich prítulnosť ako lovecké schopnosti. Tu je prehľad plemien, pre ktoré je voda druhým domovom.

Ako prvý je tu klasický pudel, ktorý je vo vode ako doma. Inteligentné plemeno psa sa veľmi rado vyblázni vo vode, čo mu spôsobuje nesmiernu radosť. Nasleduje zástupca veľkých plemien a to nikto iný ako Novofunlandský pes. Nenechajte sa oklamať jeho veľkosťou. Je to doslova hravé plemeno psa, ktorý nikdy neodmietne pobyt vo vode. V minulosti bolo toto plemeno veľmi žiadané v záchranárskych zložkách, ktoré využívali jeho schopnosť pomôcť topiacemu sa človeka. Poďme na skok do Spojených štátov amerických, kde bolo vyšľachtené Retríver zo zálivu Chesapeake. Plemeno nemá akýkoľvek problém s vodou a dokonca ani s tou ľadovou, pretože jeho hustá srsť a podsada mu dáva obrovskú výhodu. Je totiž nepremokavá. Podobne je na tom aj jedno z najobľúbenejších plemien vôbec, labradorský retríver, ktorého snáď netreba nikomu predstavovať. V jeho žilách koluje krv pátracích aj rybárskych plemien, ktoré boli použité pri jeho šľachtení. V Anglických močiaroch je ako doma anglický setter, ktorý sa ako pracovné plemeno v minulosti používal pri love, kde si svoje uplatnenie nájde aj dnes. Na ostrovoch ešte zostaneme, pretože je tu Írsky vodný španiel. Toto takmer 1000 ročné plemeno psa sa využíva pre prácu vo vode takmer odjakživa. Jeho hustá srsť mu dovoľuje prenikať na miesta, kde by mal iný pes rozhodne problém. Nasleduje Portugalský vodný pes, ktorý ako už jeho pomenovanie napovedá, pochádza z Portugalska, kde bol vyšľachtený v oblasti Algarve. Jeho využitie bolo predovšetkým ako verný a spoľahlivý pomocník rybárov, takže sa logicky vo vode cítil ako doma. Dnes je z neho predovšetkým rodinný miláčik a tak vymenil more za záhradný bazén.

Ako ste si mohli všimnúť, tak prvé husle v našom článku hrali poľovné plemená psov, ktoré boli pre prácu vo vode vyšľachtené a pripravené už od svojho vzniku. Samozrejme to nie je pravidlo a aj mnoho nepoľovných plemien vodu mimoriadne zbožňuje. Náklonnosť k tomu životného prostrediu by mala byť zohľadnená aj pri správnom výbere psa do rodiny. Vodne založený pes by si totiž v suchozemskej rodine veľa neužil.

Komentáre k článkuPridaj komentár: