Ideálne zviera pre dieťa?

#Mačky
 
Vlastníctvo domáceho miláčika je tiež veľmi vďačným vzdelávacím nástrojom. Dieťa sa okrem iného naučí poskytovať svojim zvieratám základnú starostlivosť.
Andrej Jakubík | 17. septembra 2018 o 09:09
Ideálne zviera pre dieťa?

Domáce zviera nie je hračka! To však neznamená, že si dieťa nemôže vychutnať spoločnosť so svojím domácim miláčikom. Ak uvažujete o tom, že spojíte život dieťaťa a zvieraťa, existujú rôzne faktory, ktoré musíte brať do úvahy pred jeho výberom.

Prvým faktorom je vek a temperament dieťaťa. Ak ste rodičom hyperaktívneho dieťaťa, tak si buďte istý, že budete potrebovať energického psa, či mačku a v žiadnom prípade nesiahajte po plemenách s pokojnejšou, či dokonca lenivou povahou.

Okrem iného budete tiež musieť prehodnotiť ekonomiku domácnosti (pretože zviera aj niečo stojí) a musíte si spočítať priestor (zviera ho potrebuje) a čas. Na výber plemena má vplyv napríklad aj to, či máte prístup ku záhrade alebo nie. Či bývate na vidieku, alebo vo veľkom meste. Ak ste však už všetko prehodnotili a rozhodli ste sa pre psa, či mačku, tak vám poradíme, po ktorých plemenách siahať.

Malá domáca zodpovednosť

Pre dieťa máte na výber veľa rôznych druhov domácich miláčikov, ale odporúčame, aby ste si dali na výbere záležať. Ak dieťa prejaví záujem o malé domáce zviera, pretože z nejakého dôvodu nemá v obľube psy, alebo mačky, môžete zvážiť napríklad hlodavce. Bez pochyby patria tieto malé cicavce medzi tie najžiadanejšie. Siahajte však radšej po morčatách, pretože škrečok nie je práve ideálne zviera pre dieťa.

Ak vaše dieťa preferuje plazy, ryby alebo vtáky, odporúčame s výberom počkať do približne 11. roku. Starostlivosť o tieto zvieratá je totiž zložitejšia ako by sa na prvý pohľad zdalo. Terárium a akvárium je zložitý mechanizmus. Podmienky v nich musia byť presne regulované. Teplota, pH, vlhkosť, tvrdosť a ďalšie komplikované parametre, nie sú práve ideálna zodpovednosť pre malé dieťa. Navyše pri podobnom type zvierat sa už od chovateľa očakáva istý zmysel pre prírodu a znalosti, ktoré dieťa nadobudne na hodinách prírodopisu na základnej škole.

Dať dieťa dohromady s domácim zvieraťom znamená omnoho viac ako im dať iba zábavného spoločníka na hranie. Dieťa sa musí naučiť zodpovednosti za svojho nového priateľa a musí sa cítiť zaviazané starostlivosťou. Vlastníctvo domáceho miláčika je tiež veľmi vďačným vzdelávacím nástrojom. Dieťa sa okrem iného naučí poskytovať svojim zvieratám základnú starostlivosť. Nejde iba o jedlo a vodu. Dieťa dostáva zodpovednosť aj za hygienu a upratovanie.

Povinnosťou rodičov je učiť svoje deti, aby boli zodpovedné za svoje činy. Dieťa, ktoré sa naučí starať sa zviera a rozvíja lásku k svojmu domácemu miláčikovi, nakoniec vyrastie v človeka empatického a starostlivého.

Učenie detí, ako sa starať o zviera, je však omnoho zložitejšie, ako si mnohí myslia. Ako náhle však prijmete zviera, nie je cesty spať. Nemôžete ho iba tak vrátiť v rámci záruky. Svoje kroky si preto veľmi dobre premyslite. Závisí od nich nejeden zvierací osud.

Komentáre k článku


  • Evdzie, 6. decembra 2018 o 11:30
    Podľa našich detí je to rozhodne psík - máme labradora a deti ho milujú - pes má už 2 roky a deti 6 a 4 a sú z neho nadšené stále. Myslím že labrador svojou pokojnou, hravou a starostlivou povahou je úplne ideálnym spoločníkom pre rodinu. Starostlivosť nie je nejak náročná - deti ho vybehajú takmer celý deň s ním lietajú po dvore a večer na prechádzky do lesa a kŕmime granulkami Brit a sem tam brit monoproteinom nakoľko ten mu chutí najviac zo všetkého (: a na kĺby dávame výživu canvit chondro maxi nakolko by sme boli radi aby nám ostal zdravý čo najdlhšiePridaj komentár: