Hady ako domáce zvieratá? Prečo nie!

#Plazy
 
Môže byť had maznáčikom?
Andrej Jakubík | 5. mája 2019 o 17:12
Hady ako domáce zvieratá? Prečo nie!

Priznajte sa! Keď počujeme slovné pomenovanie "domáce zvieratá", máme sklon spájať tento termín s mačkami a psami. V súčasnosti sa však tieto pohľady na domáce zvieratá začali meniť, pretože mnohí ľudia sa rozhodli zdielať svoj domov s fretkom, rybami, korytnačkami, veveričkami, králikmi, potkanmi, činčilami a všetkými druhmi rôznych zvierat, ktoré boli nemysliteľné ako domáce zvieratá pred niekoľkými desaťročiami.

Svet domácich zvierat sa stal tak rozmanitým, že ľudia dokonca uvažujú o tom, že si ako domáceho maznáčika prinesú hada, čo sa na prvý pohľad môže zdať mnohým zvláštne, najmä v niektorých častiach sveta, kde sa exotické druhy hadov vyskytujú prirodzene. Tento článok vám priblíži všetko o hadoch ako domácich miláčikoch, vrátane ich základných požiadaviek a niektorých tipov pre starostlivosť o tieto zaujímavé tvory.

Môže byť had maznáčikom?

Pôvod hadov ešte stále nie je úplne jasný, ale väčšina vedcov sa domnieva, že hady sa vyvinuli z jašteríc, pretože niektoré druhy hadov majú končatiny. Ich hlavné charakteristiky sú beznohé telá a rozvetvený jazyk, ktorým desia milióny ľudí po celom svete. Existujú tisíce rôznych druhov hadov, takže výber je obrovský, vo všetkých veľkostiach a samozrejme farbách. Navzdory všetkých predsudkom, iba niektoré z nich sú jedovaté.

Hady dokážu ľuďom naháňať strach, ale je tu aj mnoho ľudí, ktorí majú pre hady vášeň až natoľko, že sa s nimi chcú podeliť o svoj domov.

Avšak, sú hady vhodné domáce zvieratá?

Had, rovnako ako akékoľvek iné zviera, vám denne poskytne spoločnosť. Ak si však chcete vytvoriť vzájomnú emocionálnu väzbu, mali by ste vedieť, že hady nepreukazujú žiadnu emocionálnu väzbu na svojich vlastníkov. To neznamená, že majiteľ môže vyvíjať vysokú náklonnosť, ale had mu ju nikdy neopätuje. Ak niektorí z majiteľov hadov nadobudli pocit, že k nim had niečo cíti, tak sa celkom iste jedná iba o jednostrannú záležitosť. To, že si majiteľ vytvorí vzťah k hadovi je celkom normálne, pretože had môže v domácich podmienkach dosiahnuť vek až 30 rokov, čo nie je málo.

Nie je správne tvrdiť, že by hady nemali byť vhodné domáce zvieratá, ale hady sú vhodným domácim miláčikom iba pre určitých ľudí. Ak v hadovi hľadáte lojalitu psa, tak celkom určite nepochodíte.

Výhody hada ako domáceho maznáčika

Na druhej strane je zaujímavé, čo všetko môžete získať ak sa rozhodnete pre hada pre domáce zviera. Had má totiž nesporne aj mnoho výhod:

• Nemusia byť kŕmené každý deň.

• Nevyvolávajú alergie, pretože nemajú srsť ani perie.

• Vyžadujú si v podstate malý obytný priestor. Ktorý je prispôsobený ich veľkosti a kde sa cítia pohodlne.

• Nešíria okolo seba zápach.

• Neznečisťujú svoje okolie.

• Nespôsobujú žiadny hluk, pretože naopak milujú pokoj a ticho.

• Nepotrebujú každodenné pravidelné prechádzky.

Ak vaša osobnosť a životný štýl vyhovuje povahe hada, mohol by z vás byť nepochybne výnimočný a ideálny pár. Hady sú ideálne zvieratá pre moderný život, kde je práca dôležitá a môže časovo znemožniť starostlivosť o iné domáce zviera, ktoré potrebuje vychádzky, pravidelné denné kŕmenie, ale inú starostlivosť, ktorá sa musí vykonať každý deň.

Samozrejme ani had nie je bezúdržbový a stále je potrebná aspoň minimálna starostlivosť, a ako jeho majiteľ máte zodpovednosť za zabezpečenie jeho plného blahobytu a šťastia. Áno, aj had sa musí cítiť šťastný a spokojný.

Starostlivosť o hada: Čo treba brať do úvahy?

Aj keď starostlivosť o hada nie je príliš zložitá, sú tu určité nevyhnutné a základné zásady, s ktorými by ste sa mali oboznámiť. Ak chcete byť pripravení mať doma hada, mali by ste byť schopní poskytnúť mu nasledujúcu základnú starostlivosť:

• Terárium pre hada musí byť dostatočne veľké a s dobrou ventiláciou. Musí byť dostatočne uzavreté, aby sa zabránilo prípadnému úniku.

• Podklad terária by sa mal pravidelne meniť, aby sa prostredie hada udržiavalo v správnych hygienických podmienkach.

• Teplota je pre hada veľmi dôležitá; terárium by ste nemali umiestniť na miesta, ktoré dosahujú teplotu nižšiu ako 25 ° C, hoci presná teplota prostredia závisí od konkrétneho druhu.

• Had potrebuje jesť len raz týždenne, alebo každých štrnásť dní. Môžete mu poskytnúť potkana, ryby, vtáka, alebo aj červa, hoci toto všetko závisí od konkrétneho druhu. Musíte byť pripravený, že budete manipulovať s veľmi špecifickou živou, či mŕtvou potravou

• Vitamínové doplnky sú v prípade hada nutnosťou a vyžadujú si investíciu do kvality.

• V teráriu by mala byť vždy k dispozícii nádoba s čistou, sladkou vodou, ktorá by sa mala pravidelne meniť.

• Hady potrebujú každoročné veterinárne vyšetrenie, pretože sú náchylné na rôzne ochorenia a iné problémy, ktoré vyplývajú napríklad zo zanedbanej stravy.

Pred prijatím hada ...

Predtým, ako si vezmete domov hada, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu urobiť informované rozhodnutie:

• Držte sa ďalej od veľkých druhov hadov a vyberte si na začiatok zvládnuteľný druh. Zistite, ktoré druhy sú najvhodnejšie pre začiatočníkov. Samozrejme, držte sa ďalej aj od akýchkoľvek jedovatých druhov.

• Obráťte sa na odborníka a špecializovaného veterinárneho lekára. Pretože rady skúseného chovateľa majú cenu zlata a bez kvalitného veterinára nastanú časom určite problémy.

• Budete musieť mať o svojej blízkosti obchod, kde si môžete kúpiť hlodavce a iné malé zvieratá ako krmivo pre svojho hada. Myslite na to dopredu!

Komentáre k článkuPridaj komentár: