Granuly pre papagáje. Ako vybrať tie správne?

#Vtáky
 
Tento druh krmiva je síce mierne neštandardný, ale aj napriek tomu poskytuje operencovi všetko čo potrebuje k spokojnému a zdravému životu
Andrej Jakubík | 4. augusta 2017 o 10:00

V našich končinách je granulované krmivo pre papagáje novinka, ktorá je na trhu dostupná iba niekoľko rokov, takže mnoho chovateľov neopustilo staré zvyky a granulovanému krmivu stále neverí. Za tých niekoľko rokov sa však mohli majitelia papagájov presvedčiť, že ich miláčikom nič nehrozí a tento druh krmiva je síce mierne neštandardný, ale aj napriek tomu poskytuje operencovi všetko čo potrebuje k spokojnému a zdravému životu.

Mnoho druhov, tvarov a farieb

Granulované krmivo pre papagáje sa predáva v množstve farebných a tvarových variácií, takže majiteľ papagája má často problém sa v ponuke jednotlivých druhov vyznať. Nenechajte sa však zmiasť, pretože rozmanitosť je tu práve z dôvodu samotných papagájov. Ako iste vieme, tak sú tieto tvory na potravu veľmi háklivé a ak sa im niečo nepozdáva, tak to jednoducho nepríjmu. Preto je na chovateľovi, aby ponúkol papagájovi granulovanú stravu, ktrá mu bude tvarovo a farebne čo najviac pripomínať jeho pôvodné krmivo.

Ako prinútiť papagáje jesť granuly?

Toto je veľmi ťažké obdobie, kedy sa chovateľ často podvolí papagájovi a nechá mu v kŕmidle jeho pôvodnú menej zdravú stravu, namiesto toho, aby mu ponúkol granuly, ktoré papagáj veľmi často sprvu odmieta. Papagáj je totiž veľmi inteligentný tvor a vie, že sa oplatí trucovať a dávať nespokojne najavo svoju náladu a majiteľ to často vzdá hneď na začiatku boja. Ideálny spôsob ako naučiť papagája jesť granuly spočíva v tom, že ich musí jesť aj samotný majiteľ papagája. Granuly sú bezpečné pre ľudskú spotrebu a preto sa nie je čoho obávať. Ako náhle papagáj uvidí, že niečo jete, tak to bude chcieť aj on a vtedy ste na dobrej ceste. Preučenie na nový druh krmiva trvá niekedy aj niekoľko týždňov, takže to určite nevzdávajte po niekoľkých dňoch.

Prečo granuly a nie zmes zrnín?

Určite ste si všimli, že papagáj z misky s jedlom vyberá prioritne iba tie zložky, ktoré mu najviac chutia. Najčastejšie je to slnečnica, ktorá je však pri vyššom príjme pre organizmus papagája nevhodná. Následky tohto druhu stravy sa nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch či dokonca po desaťročiach (veľké a dlhoveké druhy papagájov). Slnečnica obsahuje iba veľmi málo prospešných látok a naopak v prípade jej vysokého príjmu je to skrytý zabijak.

Samozrejme papagáj nie je jatočná hydina a preto okrem granulovanej stravy môžeme občas ponúknuť v malom množstve aj zrniny, ale rozhodne nesmieme zabúdať na bohatú ponuku ovocia a zeleniny, ktoré vyberáme predovšetkým podľa sezónnosti a snažíme sa jedálny lístok z času na čas obmieňať. Okrem toho sú tu samozrejme orechy, koreňová zelenina, tmavý suchý chlieb, či dokonca tvaroh, vajíčka, med, hmyz a aj varené kuracie mäso, či dokonca kuracie kosti, ktoré slúžia ako potrava aj ako hračka. Možností je mnoho a preto sa určite neobmedzujte iba na balíček krmiva, ktoré zakúpite raz za niekoľko týždňov v obchode s dojmom, že dávate svojmu papagájovi to najlepšie čo je vo vašich možnostiach.

Komentáre k článkuPridaj komentár: