Fretka Vás dokáže nakaziť chrípkou

#Iné zvieratá
 
Ale platí to aj opačne. Fretka totiž veľmi ľahko dokáže chytiť chrípku aj od človeka
Andrej Jakubík | 20. júla 2016 o 18:30
Fretka Vás dokáže nakaziť chrípkou

Fretka je veľmi citlivé zviera, ktoré rovnako ako všetky ostatné živé bytosti môže ochorieť. Jedno z najčastejších ochorení, ktoré ich postihuje, je práve chrípka. S fretkou je človek na jednej lodi. Rovnako tak môžeme dostať chrípku od fretky, ako ju fretka môže dostať od nás.

Príznaky chrípky u fretky

V podstate sa jedná o rovnaké, alebo veľmi príbuzné kmene chrípky, takže príznaky prebiehajú v prípade fretky podobne ako v prípade človeka. Ako prvé by sme si na inak aktívnej fretke mohli všimnúť jej apatiu a vyčerpanosť. Potom nasleduje výtok z očí a nosa. Nezabudnime na kýchanie a zápal spojiviek, ktorý sa v prípade fretky prejavuje opuchom okolo očí. A samozrejme sa chrípka podpisuje aj pod príjem potravy v podobe zníženej chuti do jedla. Príznaky sa môžu vyskytnúť veľmi rýchlo a to dokonca v priebehu pár hodín, kedy sa zo zdravej hravej fretky stane pacient odkázaný na našu pomoc.

V prípade oslabeného imunitného systému sa môže stať fretke chrípka aj osudnou. Môžu za to sekundárne bakteriálne infekcie, prípadne môže chrípka prejsť aj do zápalu pľúc. Preto Pri starších a veľmi mladých jedincoch dávame pozor na prevenciu a snažíme sa o budovanie imunity.

Liečba

Ochorenie trvá zvyčajne 5 dní počas ktorých sa fretke poskytuje podporná liečba a lieky, ktoré doporučí veterinárny lekár. Ak máte pocit, že Vaša fretka trpí na nepohodlie, tak samozrejme požiadajte veterinára o lieky tlmiace príznaky ako je napríklad zlepšenie dýchania, alebo zápalu očí. Veľkú pozornosť venuje vode. Fretka nesmie ostať dehydrovaná, pretože to napomáha chorobe a navyše sa ohrozuje činnosť jej vnútorných orgánov. Rovnako je to aj s príjmom potravy. Ak nebude fretka prijímať potravu, tak jej telo sa s chorobou vysporiada iba veľmi ťažko.

Aká je prevencia? Najlepšia prevencia je mydlo a pravidelné umývanie rúk. Antibakteriálne mydlo podstatne zamedzí šíreniu chrípky a navyše je to vec, ktorá by mala byť samozrejmá pri chove akéhokoľvek zvieraťa. Dbajte aj na to, s kým Vaša fretka príde do kontaktu. Chráňte ju od kontaktu s viditeľne chorou fretkou, či iným zvieraťom a samozrejme aj človekom.

Samoliečba radšej nie

Ako náhle máte podozrenie, že Vaša fretka bojuje s chrípkou, tak sa nesnažte o jej samoliečbu, za pomoci podporných prostriedkov. Vaše prvé kroky by mali smerovať k veterinárnemu lekárovi, ktorý potvrdí, alebo vylúči Vaše podozrenie. Tento článok rozhodne neberte ako náhradu za návštevu veterinára.

Komentáre k článkuPridaj komentár: