Felzuma madagaskarská

#Plazy
 
Krásna jašterica z Madagaskaru, ktorá nemá problém existovať dole hlavou.
Andrej Jakubík | 3. novembra 2015 o 19:30
Felzuma madagaskarská

Rod phelsuma v sebe skrýva približne 50 druhov, ktorých kolískou je ostrov Madagaskar. Najväčšia z nich je felzuma madagaskarská. Medzi chovateľmi je veľmi obľúbená predovšetkým pre svoju schopnosť liezť po povrchoch dole hlavou.

6 rokov na slobode a 15 rokov v zajatí

Presné údaje o živote felzumy v divočine neexistujú. Predpokladá sa, že priemerný vek života tejto jašterice vo voľnej prírode je 6 rokov. Naproti tomu v zajatí v dobrých podmienkach to môže byť až 15 rokov. Prečo tento rozdiel? Uvedomte si, že v zajatí jej nehrozí útok od predátora alebo napríklad nedostatok potravy. Madagaskar je ostrov a všetko čo sa na ňom nachádza je v obmedzenom množstve.

Bráni si svoje územie

Je všeobecne známe, že predovšetkým samce tohto druhu sa často stretnú vo vzájomných súbojoch, ktoré sú vyvrcholením ich agresívnej povahy. Zaujímavosťou napríklad pri samcoch je fakt, že dokážu meniť svoje zafarbenie vzhľadom na svoje pocity. Ak samec stmavne, tak to značí dve možné príčiny. Buď je felzuma v strese alebo je chorá. Najčastejšie sa jedná v prípade choroby aj o odmietanie potravy a apatiu. Viac agresívnejší sú mladí samci, preto by sme ich mali v teráriu chovať iba osamote, prípadne s háremom samičiek.

Ukecané jašterice

Aj keď to tak rozhodne nevyzerá, tak felzuma madagaskarská je tvor veľmi zhovorčivý. Má vyvinutých hneď niekoľko foriem komunikácie. Zmena sfarbenia je bežná pri samcoch, ale objaviť sa môže aj pri samiciach. Potom je tu ešte pachová komunikácia. Napríklad samec, má na svojich ramenách špeciálne žľazy, ktoré produkujú pachové stopy. A nakoniec je tu ešte samozrejme zvuková komunikácia v podobe jemných zvukov podobných kliknutiu. Felzuma ich vydáva za pomoci svojho tenkého jazyka.

Potrava pre felzumu

Na potravu nie je táto jašterica vôbec náročná. Vyhovuje jej predovšetkým hmyz, ako napríklad cvrček, ktorý je bežne dostupný po celý rok. Okrem toho jej na spestrenie potravy musíme podávať aj rastlinnú stravu v podobe sladkého ovocia alebo nektáru. Použiť môžeme napríklad aj ovocie s pridaním včelieho medu, ktorý pôsobí aj na celkové zdravie felzumy. Čo sa týka vody, tak je tu jedna špecifická potreba v podobe vzdušnej vlhkosti. Felzuma totiž rada prijíma vodu priamo z listov vegetácie v teráriu. Preto denne rosíme a snažíme sa, aby mala vždy dostatok vlahy. Miska s vodou je potrebná za každých okolností.

Felzuma je síce mnohými chovateľmi považovaná za primtívnu jaštericu, ale pri rôznych vedeckých pozorovaniach sa zistilo, že tento nápadne farebný plaz má veľmi komplikované rozhodovanie. Napríklad je náročná na potravu a nezie iba tak niečo. Dlhú dobu sa rozhoduje, čo si vloží na jazyk. Na spestrenie jej môžeme ponúknuť napríklad aj krevety. Pokiaľ si však felzuma navykne na určitý druh potravy, tak to môže trvať dlhšie obdobie.

Ideálny interval kŕmenia by mal byť dva krát týždenne, ale mladšie štádiá by mali byť kŕmené častejšie.

Felzuma madagaskarská je druh jašterice, ktorá je vhodná skôr do pokročilejších rúk. Vždy musíte myslieť na to, že tak ako každá jašterica, tak aj felzuma dokáže v sebaobrane "pustiť" svoj chvost. Ruky amatéra by jej teda mohli veľmi ublížiť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: