Felinoterapia. Keď mačičky zachraňujú životy

#Mačky
 
istý zlomok mačiek s pokojnou povahou má na tomto svete veľmi dôležité poslanie.
Andrej Jakubík | 27. januára 2016 o 17:22
Felinoterapia. Keď mačičky zachraňujú životy

Práve povaha je tá najviac podstatná vec, ktorá rozhoduje o tom, či je mačička vhodná pre felinoterapiu alebo nie. Liečba za pomoci mačiek je veľmi stará záležitosť a už v stredoveku sa verilo, že mačka má isté nadprirodzené schopnosti, ktoré jej dovoľujú liečiť. Iba nedávno sa s podobným tvrdením odhodlali vyrukovať aj vedci. A prišli dokonca s vedecky podloženou teóriou, ktorá to potvrdzuje.

Mačka lieči vibráciami

Mačka, ktorá je pokojná, tak pradie. Je to ich typická vlastnosť, ktorá je bežná v prípade, že sa mačička cíti bezpečne a je uvoľnená. Tieto jemné vibrácie sa šíria telom človeka a ovplyvňujú činnosť mnohých vnútorných orgánov. Medzi nimi napríklad aj činnosť srdca.

Liečia zlomené srdce aj kosti

Je vedecky dokázané, že prítomnosť mačky dokáže znižovať krvný tlak, potláčať depresie a zlepšovať činnosť srdca. Zároveň jemné vibrácie, ktorá mačka vydáva pri pradení, zlepšujú hojenie zlomených kostí. Dokonca sa mačka dá použiť aj v prípade srdcovej arytmie. Mačka ju dokáže veľmi významne potlačiť. Okrem toho sa vedci zhodujú, že pri riadených testoch došlo u veľkého percenta pacientov ku zníženiu krvného tlaku. Mačka totiž veľmi účinne zaháňa stres.

Nikto však doposiaľ nevysvetlil to, prečo majitelia domácich zvierat žijú tak povediac "šťastnejší" život. Netrápia ich choroby v tak vysokej miere ako ľudí, ktorí zvieratko nemajú.

Nie každý sa však môže zúčastniť zooterapie. Ľudia, ktorí majú alergie alebo fóbie sa z logických dôvodov tomuto spôsobu liečby vyhýbajú. Našťastie fóbia nebýva už tak veľký problém. Existuje totiž už mnoho zvierat, ktoré sa používajú na terapie. A to napríklad vrátane potkana. O terapií za pomoci tohto zaujímavého hlodavca si povieme nabudúce.

Komentáre k článku


  • Minulyycek8, 7. februára 2016 o 09:56
    Moja pacientka sa velmi ukludni pri hladkani kocurika


  • Moderator, 8. februára 2016 o 08:50
    To je vynikajúce. A prezradíte nám v akej oblasti medicíny sa pohybujete? Aby sme si vedeli urobiť obraz o tom, kde všade sa dá mačička použiť.


  • Bembo, 20. februára 2016 o 19:01
    určite je to pravda.ja so mal mačku 13 rokov,ktorá bola na mňa citovo naviazaná,a veľa ľudí ,keď som robil robotu pri ktorej iným tiekli nervy,mi hovorili,že ako môžem byť taký kľudný.moja odpoveď bola,že večer keď už som po večeri, a idem oddychovať,mačka si ku mne ľahla,potom ma podlávila,a ľahla si na mňa.keď som išiel spať,ráno som ju našiel vedľa mňa,alebo pri nohách.medzi tým ako som ju musel nechať utratiť kôli nemoci,nám pribudol do rodiny mladý kacúrik,ktorý mi ju nahrádza dodnes(viď obrázok profilu).ja si už spolužitie bez mačky s človekom ani neviem predstaviťPridaj komentár: