Fascinujúce fakty o koňoch

#
 
Krásny a majestátny kôň bol vždy symbolom postavenia človeka, ktorý sedel v jeho sedle. Poznajte niektoré fakty zo života týchto hrdých zvierat.
Andrej Jakubík | 21. júla 2015 o 08:15
Fascinujúce fakty o koňoch

Tu je niekoľko dôkazov o tom, že kôň skutočne nie je obyčajné zviera.

- Najvyššia rýchlosť, ktorá bola zaznamená pri dostihovom koňovi je na úrovni 70,76 km/h. To je rýchlosť porovnateľná s prvými modelmi áut, ktoré ich mali nahradiť.

- Kone dokážu spať po stojačky.

- Kone to niekedy dotiahnu aj do vrcholnej politiky. Rímsky cisár Caligula vymenoval za jedného zo senátorov práve koňa.

- Kone majú osem základných krvných skupín. Človek iba štyri.

- Jeden samotný kôň má výkon 14,9 konských síl.

- Najmenší kôň sveta je zástupcom plemena falabella. Jej meno je Thumbelina. Meria 43 centimetrov a váži 26 kilogramov.

- Armáda Veľkej Británia má vo svojom arzenály viac koňov ako tankov. Navyše v Spojenom kráľovstve musia mať všetky kone svoj vlastný pas. To platí aj pre poníky a somáre.

- Kone vzhľadom na svoju anatómiu nemôžu zvracať.

- Ak by ste po jazde na koni vyhladli a chceli sa najesť v McDrive, tak máte smolu. Interné pravidlá spoločnosti zakazujú obsluhovanie zákazníka na koni.

- V nie príliš dávnej minulosti spôsobovali kone, ako dopravný prostriedok, taký neporiadok, že nástup prvých automobilov bol braný ako lepšia alternatíva pre životné prostredie.

Kôň ako dopravný prostriedok slúži človeku už stovky rokov. Navyše ich inteligencia je na vysokej úrovni, čo uľahčuje komunikáciu medzi ním a človekom. V dávnej minulosti ich po právnej stránke dokonca brali sudcovia spolu s človekom za rovnocenných. Kôň mohol byť odsúdený za trestný čin. Rovnako na tom bola aj krava, ošípaná a dokonca aj hmyz.

Komentáre k článkuPridaj komentár: