Falošné tehotenstvo u mačiek

#Mačky
 
Pseudopregnancia je vedecký názov tohto stavu, kedy sa prejavujú iba niektoré, alebo dokonca všetky príznaky tehotenstva. Samozrejme, že bez skutočného tehotenstva
Andrej Jakubík | 27. januára 2019 o 09:46
Falošné tehotenstvo u mačiek

Hoci sú prípady fantómového, alebo falošného tehotenstva u mačiek veľmi zriedkavé, môžu sa stať práve tej vašej. Pseudopregnancia je vedecký názov tohto stavu, kedy sa prejavujú iba niektoré, alebo dokonca všetky príznaky tehotenstva. Samozrejme, že bez skutočného tehotenstva.

Inštinkt reprodukcie je v prípade mačiek veľmi silný. Mačky, ktoré nemôžu otehotnieť, alebo tie ktoré prechádzajú ruju bez párenia, môžu vykazovať práve príznaky falošného tehotenstva. V tomto článku budeme diskutovať o príčinách, symptómoch a liečbe pseudopregnancie u mačiek. A pokúsime sa zodpovedať všetky základné otázky.

Čo spôsobuje falošné tehotenstvo u mačiek?

Falošné tehotenstvo u mačiek sa deje zvyčajne v prípade mačiek, ktoré si nikdy skutočným tehotenstvom neprešli, ale príležitostne sa môže tento stav vyskytnúť aj u túlavých mačiek, ktoré prišli o potomstvo. Sterilizované mačky nemajú ruju, ale môže sa u nich falošné tehotenstvo v zriedkavých prípadoch vyskytnúť. Hlavne v prípade, že sa procedúra sterilizácie nevykonala dôkladne.

Príčiny falošného tehotenstva u mačiek sú hormonálne: teda ak je mačka v období ruje, začne prebiehať ovulácia a maternica produkuje cysty nazývané corpus luteum. Ak nenastane oplodnenie, tieto cysty má tendenciu po čase zmiznúť.

Avšak, corpus luteum môže v niektorých prípadoch zotrvať a aktivovať mechanizmy tehotenstva, medzi ktoré môžeme zaradiť aj produkciu progesterónu. Mačky a iné cicavce - vrátane ľudí, produkujú progesterón ako prípravu tela na tehotenstvo, vývoj a udržanie potomstva. Tento hormón sa do organizmu uvoľňuje v týždňoch, ktoré nasledujú po období ruje a je schopný spôsobiť v tele mačky doslova prevrat. Mačací organizmus sa doslova zblázni a mačka začne vykazovať všetky príznaky stavu, akoby bola tehotná.

Príznaky falošného tehotenstva u mačiek

Produkcia progesterónu znamená, že príznaky falošného tehotenstva sú prakticky rovnaké ako príznaky skutočnej tehotenstva a je ťažké ich od seba rozlíšiť. Ak vaša mačka vykazuje príznaky tehotenstva, vezmite ju k veterinárovi na dôkladnú prehliadku.

Na fyzickej úrovni sa falošné tehotenstvo prejavuje ako skutočné tehotenstvo a príznaky sú teda nasledovné:

Vaša mačka bude naberať váhu a jej brucho sa bude zväčšovať

• Zvracanie

• Jej cyklus ruje sa zastavuje

• Vytvorí sa mliečny výtok v oblasti pohlavných orgánov

• V zriedkavých prípadoch dochádza k zväčšeniu prsných žliaz

Behaviorálne príznaky (zmeny správania) falošného tehotenstva sú zriedkavejšie ako tie fyzické, ale nemožno ich vylúčiť. V tomto prípade sa objavia nasledovné:

• Mačka sa bude správať viac láskyplne a materinský.

• Zmenená bude aj jej chuť do jedla.

• Bude na prvý pohľad unavená a letargická.

• Bude nervóznejšia a neistá.

• Možno sa bude snažiť vytvoriť akýsi prístrešok, alebo hniezdo ako prípravu na pôrod.

Toto všetko sú príznaky falošného tehotenstva, ktoré je niekedy ťažké rozlíšiť od toho pravého. V okamihu, keď máte pochybnosti, pomôže skúsené oko veterinára, ktorý odhalí pravdu za veľmi krátku chvíľu. Ako však tento stav liečiť? Odpovede hľadajte už v najbližšom článku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: