Falabella. Dospelý kôň môže vážiť iba 12kg

#
 
Rodina Falabella sa v roku1868 na ranči blízko Buenos Aires rozhodla pre veľmi zaujímavý krok. Vyšľachtiť najmenšieho koňa planéty. A podarilo sa.
Andrej Jakubík | 3. februára 2016 o 20:03
Falabella. Dospelý kôň môže vážiť iba 12kg

Poník dostal meno po rodine Falabella a stal sa synonymom pre miniatúrne plemená koní, ktoré následne začali vznikať na celom svete. Mnoho z nich časom zaniklo, pretože sa nedokázala vytvoriť ustálená populácia, ktorá by vykazovala rovnaké znaky a predovšetkým by dorastala do istej maximálnej výšky. Falabelle sa to však podarilo a dnes je plemeno svetovo uznané ako najmenší kôň sveta.

86,4 centimetra

Presne toľko môže maximálne merať zástupca plemena Falabella v kohútiku. O tomto rozhodla International Falabella Miniature Horse Society. A samozrejme spodná hranica nie je stanovená, takže sa počas šľachtenia vyskytli veľmi zaujímavé anomálie, ktoré toto plemeno veľmi preslávili a spopularizovali medzi širokou verejnosťou.

Najslávnejším predstaviteľom plemeno bol Napoleon, ktorý meral v kohútiku 51 centimetrov, vážil 35 kilogramov a dožil sa krásnych 42 rokov.

Pri šľachtení plemena sa často používala príbuzenská plemenitba a to zanechalo mnoho exteriérových chýb, ktoré sa objavujú v istej miere aj dnes. V niektorých prípadoch sa vyskytnú zaujímavé prípady, kedy Falabella dosahuje výšky v kohútiku iba 40 centimetrov a váhu 12 kilogramov. Aj takéto prípady prináša toto krásne plemeno, ktoré síce nemá praktické uplatnenie, ale je to možnosť chovať poníka aj v prípade, že ste priestorovo obmedzený.

Komentáre k článkuPridaj komentár: