Fakty o psích plemenách:
Jazvečík

#Psy
 
Temperamentný, inteligentný, učenlivý, ale aj tvrdohlavý. Skrátka jazvečík.
Andrej Jakubík | 27. januára 2016 o 17:30
Fakty o psích plemenách:<br />Jazvečík

Celosvetovo je toto pôvodom Nemecké plemeno mimoriadne obľúbené, pretože v sebe zahŕňa mnoho veľmi pozitívnych vlastností, ktoré z neho robia všestranne využiteľné plemeno psa. V tomto článku si povieme niečo viac o jazvečíkovi.

Obľúbený

Jazvečík patrí medzi top 10 obľúbených psích plemien planéty. Na priečke inteligencie mu zasa patrí 49. miesto, čo rozhodne nie je zlé umiestnenie. Jazvečík je obľúbené a spoločenské plemeno psa, ktoré však musí byť socializované, aby sa predišlo konfliktom. Jazvečík je totiž veľmi temperamentné plemeno, ktoré sa vždy bude snažiť prevziať kontrolu nad všetkým okolo seba. Ak však dostane kvalitný výcvik, tak je to psík, ktorý dokáže svojho pána potešiť oddanosťou, lojalitou a predovšetkým inteligenciou a odvahou.

Individualista

Jazvečík je psík individuálny a preto má každý jeden zástupca tohto plemena svoj vlastný charakter, ktorý ho presne predurčuje na isté poslanie. Vo svojej podstate je to samozrejme lovecký pes, ktorý bol vyšľachtený na obratné manévrovanie v králičej nore. Ale napríklad v USA a Kanade sa jazvečík používa aj pri love na vysokú zver. Pri svojom malom vzraste má totiž mimoriadne silný stisk čeľustí. Do čoho sa zahryzne, to len tak nepustí. Jazvečík je rovnako známy aj svojou statočnosťou a nebojácnosťou. Zároveň je priateľský a vždy si zachováva ostražitosť. Kvalitný výcvik je však potrebný, pretože inak sa toto odvážne plemeno dokáže správať aj veľmi agresívne.

Jazvečík alebo Dackel

Krátke, zavalité a svalnaté nohy sú znakom, ktorý sa nedá prehliadnuť. Plemeno sa vytváralo dlhé roky a je známe už od čias stredoveku, kedy sa postupom času odčlenili plemená, ktoré sa skvele hodili pre prácu pod zemou. V tejto skupinke sa zrodil dnešný jazvečík. Oficiálne prvý spolok chovateľov jazvečíkov bol založený v Nemecku v roku 1888 a niesol meno Deutsche Teckelklub e.V. Ale ešte v roku 1881 predbehli Nemecko severania a v Anglicku bol založený Dachshounds Band, ktorý zlučoval chovateľov jazvečíkov Veľkej Británie.

Jazvečík je aj rozmanité plemeno psa. Poznáme štandardného jazvečíka, potom je to trpasličí a nakoniec králičí jazvečík. Všetky tri veľkostné formy majú aj tri formy osrstenia a to hrubosrstý, krátkosrstý a dlhosrstý. Okrem toho sa jazvečík vyskytuje v mnohých farebných prevedeniach, čo znamená, že si každý príde na svoje. Okrem bielej farby. Biely jazvečík sa totiž považuje za chybu a jeho chov nie je žiadúci. Malé ostrovčeky bielej farby sú však medzi chovateľmi tolerované.

Komentáre k článkuPridaj komentár: