Epistaxa u mačiek – niekoľko jednoduchých príčin

#Mačky
 
Jedna z najčastejších príčin krvácania z nosa u mačiek je niečo, čo možno nepovažujeme za príliš nebezpečné
Andrej Jakubík | 25. marca 2019 o 23:10
Epistaxa u mačiek – niekoľko jednoduchých príčin

Jedna z najčastejších príčin krvácania z nosa u mačiek je niečo, čo možno nepovažujeme za príliš nebezpečné. Ak vidíme, že naša mačka nadmerne kýcha, potom musíme byť v tomto smere obozretní a počítať s tým, že možno má cudzí predmet vo svojom nose nose. Ak je to práve tento prípad, mačka môže mať náhle doslova záchvaty kýchania a môže si trieť nos opakovane o stenu, zem, či iné predmety a to všetko v snahe dostať cudzí predmet von. Ak voľným okom nevidíme objekt na vonkajšej strane nosnej dierky, potom by sme túto prácu mali nechať na veterinára. Nesnažte sa pomáhať svojej mačke za pomoci domácej liečby, pretože bez odborných nástrojov a znalostí ich anatómie im môžete ešte viac ublížiť.

Krvácanie môže byť tiež následok ruptúry krvnej cievy, alebo vnútorného poranenia spôsobeného iným predmetom. Ak je to tento prípad, často uvidíte kvapky krvi na zemi, alebo na stenách, kde sa mačka pokúšala predmet z tela vypudiť.

Ak vidíte, že krv z nosa mačky kvapká na zem a v krvi je tiež viditeľný hlien, potom je možné, že mačka trpí na bakteriálne alebo plesňové infekcie, ktoré spôsobili krvácanie z nosa. Ak k tomu dôjde, tak sprievodným javom bude aj kýchanie alebo podráždenie. V takomto prípade sa mačka musí dostať čo najrýchlejšie k veterinárovi.

Komentáre k článkuPridaj komentár: