Epilepsia postihuje aj papagáje

#Vtáky
 
Epileptické záchvaty nie sú ničím výnimočným ani v ríši zvierat.
Andrej Jakubík | 10. augusta 2015 o 14:12
Epilepsia postihuje aj papagáje

Chovateľ o tomto probléme často ani netuší, pretože záchvat trvá iba niekoľko minút. Po ňom je zviera úplne bez príznakov. Ak teda majiteľ nie je priamo svedkom záchvatu, tak si toto ochorenie nemusí všimnúť aj dlhé roky.

Papagáje nie sú výnimka

Môže to byť jednorázová záležitosť, ale taktiež sa môžu záchvaty stupňovať a opakovať. Možno niekoho prekvapí štatistika, že niektoré druhy papagájov sú dokonca na epilepsiu veľmi náchylné. Medzi druhy, pri ktorých sa najčastejšie vyskytujú záchvaty rozhodne patria juhoamerické a africké druhy. Zvýšenú pozornosť tomuto problému by mali venovať aj chovatelia agapornisov.

Ako sa prejavuje epilepsia u papagájov?

Záchvat sa prejavuje predovšetkým náhlou stratou vedomia, ktorá zapríčiní, že papagáj často spadne na dno klietky. Dostavia sa svalové kŕče a papagáj nie je schopný ovládať svoje telo. Počas záchvatu sa jeho pohyb obmedzuje iba na kŕčovité trepotanie krídel a často má papagáj otočenú hlavu smerom dozadu.

Prvá pomoc

Ak je chovateľ po prvý krát svedkom záchvatu, tak ho väčšinou zasiahne panika. Musí to však prekovať a podať operencovi prvú pomoc. Vtáčika jemne uchopíme, aby si neublížil.

Stlmíme svetlo a samozrejme nezvyšujeme hlas, pretože to všetko patrí ku stresujúcim faktorom. Vtáčikovi v žiadnom prípade nepodávame vodu, ani sa ho nesnažíme pokropiť vodou. Záchvat trvá približne 20-30 sekúnd. Ako náhle je papagáj schopný sa postaviť na nohy, tak ho položíme na dno klietky a ponecháme v pokoji. On sám sa otrasie a vylezie smerom hore.

Prispôsobíme mu klietku

Okamžite ako sa potvrdí diagnóza epilepsie, tak musíme upraviť klietku. Nesmie mať tvrdé dno. Takže volíme napríklad lisovanú podstielku v hrubšej vrstve. Ak by bolo dno tvrdé, tak si dokáže vtáčik pri páde veľmi ublížiť. Všetky predmety, ktoré by ho mohli zraniť počas záchvatu, musíme z klietky nekompromisne odstrániť.

Liečba a prevencia

Liečba a tlmenie záchvatov je pri papagájoch obtiažna. Používajú sa lieky ako napríklad diazepan a fenobarbital. Problém je v dávkovaní, pretože ich dávka musí byť presná s prihliadnutí na váhu papagája. Návšteva veterinára je v tomto prípade nevyhnutná. Veterinárny lekár na základe rozboru krvi, dokáže vylúčiť niektoré príčiny záchvatu, ako je napríklad otrava a podobne.

Epilepsia nie je pri správnom prístupe závažným problémom. Papagáj sa s týmto ochorením dokáže naučiť žiť a to platí aj o chovateľovi. Ak sa dodržia všetky odporúčania veterinára, tak sa záchvaty dajú tlmiť alebo sa im dá dokonca úplne predchádzať.

Komentáre k článkuPridaj komentár: