Dôvody, prečo môj pes kašľe?

#Psy
 
Je dôležité si uvedomiť, že cudzí predmet v hrdle psa nie je jediným dôvodom, prečo sa pes môže dusiť a kašlať
Andrej Jakubík | 10. júna 2019 o 09:16
Dôvody, prečo môj pes kašľe?

Už v minulom článku sme si niečo povedali o tom, čo robiť ak má pes niečo uviaznuté v krku. A jeden z hlavných príznakov je aj kašeľ. Je dôležité si uvedomiť, že cudzí predmet v hrdle psa nie je jediným dôvodom, prečo sa pes môže dusiť a kašlať. Vokálne prejavy psa, ktorý sa dusí, nemusia byť príliš odlišné od tých, kedy psa trápia iné zdravotné problémy.

• Chrípka alebo viróza: Zatiaľ čo psi nemôžu dostať mnohé naše ochorenia, existuje mnoho psích chrípkových ochorení a viróz, ktoré majú ako sprievodný jav okrem iného aj kašeľ. Sledujte aj ďalšie príznaky, ako je nádcha, kýchanie alebo triaška. Tieto vám pomôžu určiť, či sa skutočne jedná o problém s uviaznutým predmetom v hrdle.

• Vírusová infekcia, známa ako psinka je veľmi vážne ochorenie, kedy je potrebná okamžitá liečba, inak je ochorenie smrteľné.

• Psí kašeľ, vedecky známy ako infekčná tracheobronchitída psov, sa často prenáša telesným kontaktom medzi psami navzájom. Medzi hlavné príznaky patrí ako inak predovšetkým kašeľ.

• Choroby srdca: Ak má pes srdcové ochorenie, musí sa denne stretávať s mnohými ďalšími príznakmi. Kašeľ je iba jedným z nich, takže musíte sledovať aj ostatné príznaky, ktoré sa vyskytujú v prípade srdcových problémov u psov. A samozrejme ich vziať k veterinárnemu lekárovi na diagnostiku.

• Dusenie: Dusenie u psov je zvyčajne spôsobené zanedbávaním a niekedy dokonca zneužívaním zo strany ich vlastníka. Použitie škrtiacich obojkov, alebo nesprávna voľba obojku, ktorý je tesný sú bohužiaľ veci, ktoré sa stávajú častejšie ako by sme chceli.

• Srdcový červ: jedná sa o parazitickú infekciu, ktorá ovplyvňuje správnu činnosť srdca psa a má mnohé príznaky vrátane kašľa. Jedná sa o veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitý zásah veterinára.

Odhaliť, či sa váš pes dusí z dôvodu uviaznutého predmetu v hrdle, nemusí byť vždy jednoduché. Musíte sa pozerať na všetky okolnosť. Je v blízkosti dieťa, ktoré mohlo niečo urobiť? Má známky traumy? Sú nablízku malé cudzie predmety, ktoré mohol pes zožrať?

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: