Dokáže sa pes smiať?

#Psy
 
V tomto článku vám dokážeme, že psy sa skutočne usmievajú. Spôsob, akým to robia, však nie je rovnaký ako u ľudí.
Andrej Jakubík | 17. júna 2019 o 20:18
Dokáže sa pes smiať?

Psy dokážu zažiť veľmi široké spektrum emócií. Medzi nimi je samozrejme aj radosť. Tí z nás, ktorí poznajú ten krásny pocit života so psom, budú istotne vedieť, aký šťastný pes môže byť. Zdravý pes bez stresu by mal byť šťastný na dennej báze, ale sú tu niektoré príležitosti, keď je radosť prežívaná obzvlášť. Veľká prechádzka, stretnutie s inými obľúbenými zvieratami, alebo dokonca šteklenie na ich obľúbenom mieste. Reakcie psa sú nespočetné. Pes nepotrebuje hovoriť, postačí iba porozumieť ich reči tela.

To nás vedie k našej otázke, dokážu sa smiať? V tomto článku vám dokážeme, že psy sa skutočne usmievajú. Spôsob, akým to robia, však nie je rovnaký ako u ľudí.

Psie emócie

Aby sme vedeli, či sa psy môžu usmievať, musíme lepšie pochopiť ich emocionálne schopnosti. Vďaka etologickému výskumu teraz vieme, že psy zažívajú emócie podobné tým ľudským. Dochádza k tomu pretože psy majú podobné mozgové štruktúry ako ľudia. Emócie sa spracúvajú v oblasti mozgu, ktorá sa volá limbický systém. Tento systém je prítomný u všetkých cicavcov ale má rôzne kapacity.

U psov a ľudí sa emócie vytvárajú ako reakcia na podnety, ale súvisia aj s pamäťou. Emócie, ako je radosť a strach, nesúvisia len s nervovou aktivitou v mozgu, ale aj s uvoľňovaním hormónov. Ich uvoľňovanie spôsobuje zmenu emócií jednotlivca.

Ukázalo sa, že psy môžu prejavovať emócie podobné tým našim. Ľudia aj psy uvoľňujú hormón známy ako oxytocín. Ten je všeobecne známe ako „hormón lásky“ a je vylučovaný v okamihoch, kedy pes a jeho majiteľ vzájomne komunikujú.

Vedecky sa potvrdilo, že hladenie psov u nich uvoľňuje viac oxytocínu ako iné typy fyzickej stimulácie. To je zároveň aj jeden z dôvodov, prečo je pes tak úspešne domestikované zviera. Človek aj pes bol prírodou navrhnutý tak, aby si vytvárali veľmi pevné vzťahy založené práve na vylučovaní oxytocínu.

Nie sme až tak rozdielne živočíšne druhy...

Smejú sa psy, keď sú šťastní?

Mnohí si myslia, že jediným skutočným indikátorom emocionálneho prejavu psa je pohyb jeho chvosta. Je síce pravda, že ak sú psy šťastní, mnohí to prejavia energickým pohybom chvosta. Psy však prejavujú svoju radosť rôznymi spôsobmi, najmä prostredníctvom reči svojho tela. Reč tela psa je komplex tvorený komplexným systémom postojov, výrazov tváre, gest a činností.

Ak sa pýtate, či sa psy môžu usmiať, potom odpoveď je áno. Môžu sa smiať, ale nerobia to rovnako ako ľudia.

Ako sa smejú psy?

Presný spôsob úsmevu psa závisí od morfológie tváre konkrétneho psa. Rôzne plemená majú rôzne veľkosti a tvary úst. Rovnako ako ľudia. Koncepcia psieho úsmevu však vykazuje určité špecifické črty. Vedci študovali reakcie na tvári psov a zistili, že keď je pes uvoľnený a šťastný, často majú ústa otvorené a kútiky natiahnuté do strán. Zvyčajne pozorujeme zmeny aj na psích ušiach, ktoré sú pri smiechu uvoľnené, ich jazyk je viditeľný a samozrejme dostavuje sa aj známy pohyb chvosta. Ich oči sú zvyčajne uvoľnené, ale to nie je pravidlo.

Iba málokedy pes v šťastí vystavuje svoje zuby. Obnaženie zubov je typickým obranným postojom psa.

Keď pes zažíva pozitívne emócie, ako je šťastie, jeho reč tela by nemala mať známky strachu alebo agresie. Pes sa „usmeje“ iba ak je šťastný. V tomto sa od človeka odlišuje, pretože pes nepozná falošný úsmev.

Nielenže sa pes môže usmievať, ale môže aj rozpoznať úsmevy svojich ľudských spoločníkov. V jednej štúdii sa psom podával oxytocín a potom sa ukazovali obrazy ľudských tvárí, ktoré predtým nevideli. Niektoré psy boli nahnevané, iní sa usmievali. Psy boli tolerantnejšie k nahnevaným tváram, keď mali vo svojom tele viac oxytocínu. Toto bol neklamný znak toho, že emócie psa sú postavené vo veľkej miere práve na hormónoch šťastia.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: