Dokáže byť pes empatický?

#Psy
 
Experimenty prebiehali veľmi jednoducho, ale mnohé toho prezradili o správaní psa a jeho postoji k človeku...
Andrej Jakubík | 15. augusta 2018 o 08:48
Dokáže byť pes empatický?

Dá sa skutočne o psovi tvrdiť, že sa jedná o empatické zviera, alebo mu iba pripisujeme vlastnosti, ktoré nikdy nemal? Výsledky sú v niektorých prípadoch prekvapením a dokazujú, že pes dokáže byť empatický ako ku človeku, tak aj ku inému psovi. Ako k tomuto poznatku vedci dospeli?

Celkovo bolo do experimentu zahrnutých 34 psov bez ohľadu na plemeno, vek a pohlavie. Jediným rozdielom bolo, že 16 psov z tejto skupiny boli registrovaný terapeuti, teda psy u ktorých sa s prirodzeným výskytom empatie počíta už pri ich základnom výbere. Experimenty prebiehali veľmi jednoducho, ale mnohé toho prezradili o správaní psa a jeho postoji k človeku.

Majiteľ psa bol v jednej miestnosti a pes samotný bol v tej druhej. Pes mal možnosť si jednoducho otvoriť dvere a prejsť do druhej miestnosti, kde majiteľ psa dostal príkaz vydávať zvuky podobné záchvatu, hnevu a dokonca plaču. Vedci sledovali srdcovú aktivitu psov a skutočne prišli k tomu, že pes na tieto podnety fyzicky reagoval. Postačil mu teda iba jeho sluch.

Ďalšia časť testu prebiehala podobne, ale v tomto prípade dostali majitelia psov pokyn volať o pomoc. Aj v tomto prípade sa pes preukázal ako empatický tvor, pretože otvoril dvere a vošiel do izby omnoho skôr ako pes, ktorý počul namiesto volania o pomoc iba bzučanie.

Výskumníci ďalej sledovali správanie sa psov po fyzickej stránke. Experiment dokonca zašiel tak ďaleko, že vedci merali ich srdcové frekvencie, aby zistili, ako psi fyzicky reagovali na vzniknutú situáciu.

Štúdia preto dokazuje, že psi nielen cítia empatiu voči ľuďom, ale v niektorých prípadoch konajú hlavne na základe empatie. K tomu dochádza najmä vtedy, keď sú schopní potlačiť svoje vlastné pocity trápenia a sústrediť sa na tie ľudské.

Na rozdiel od očakávaní vedcov sa šestnásť terapeutických psov v testoch správalo rovnako ako ostatní psi. Podľa vedcov to môže byť spôsobené tým, že aj keď sa jedná o terapeutov, nemajú v sebe zakódovanú zvýšenú pozornosť voči ľudským emóciám. Zručnosti týchto psov v sebe zahŕňajú skôr poslušnosť ako sledovanie emócií.

Verdikt je však nad slnko jasný a majiteľov psov už dlhodobo známy. Pes je skrátka tvor empatický. A rozhodne nezáleží na rase, veľkosti, veku. Empatie je schopný každý jeden.

Komentáre k článkuPridaj komentár: