Dno v akváriu. Časovaná bomba aj nebezpečná žiletka

#Ryby
 
Dno v akváriu dokáže pri nesprávnej starostlivosti zahubiť kompletný život v nádrži
Andrej Jakubík | 13. októbra 2017 o 09:00
Dno v akváriu. Časovaná bomba aj nebezpečná žiletka

Dôležitosť voľby správneho dna sme si povedali už v minulom článku. Dnes si však zdôrazníme dve veci, ktoré dokážu z nesprávne zvoleného dna v akváriu urobiť časovanú bombu, či dokonca žiletke podobný nástroj, ktorý nezvratne fyzicky poznačí ryby, ktoré s ním prídu do kontaktu. Tu je vysvetlenie:

Časovaná bomba

Dno v akváriu dokáže pri nesprávnej starostlivosti zahubiť kompletný život v nádrži, čo je skutočne šok pre mnohých akvaristov, ktorí v prvom momente vôbec netušia čo sa s akváriom stalo. Voda nevykazuje žiadne podozrivé sfarbenie, či znečistenie, ale aj napriek tomu sa stane jedovatou. Reč je predovšetkým o metáne, amoniaku, či o sulfáne, ktoré vznikajú pri rozkladných procesoch bez prístupu kyslíka, čo sa v neudržiavanom substráte môže stať veľmi ľahko. V dne, ktoré nie je pravidelne udržiavané sa vytvárajú plynové kapsuly, v ktorých sa hromadia nebezpečné plyny až do množstva, kedy už nie je možné ich zadržať a tak sa dostanú do akvária, kde na ich toxicitu doplatia ryby a ostatní obyvatelia (predovšetkým krevety a raky). Omnoho náchylnejšie na otravy týmito plynmi sú krevety, ktoré dokáže potrápiť už ich slabá koncentrácia vo vode. K tomu aby sme sa podobným problémom vyhli je dobré mať v akváriu nastavenú pravidelnú údržbu vo forme odkalovania a výmeny vody. A na škodu nie sú ani ryby, ktoré sa radi v substráte prehrabávaju, čím do neho privádzajú kyslík a podobným problémom tak zabraňujú. S týmito rybami je však spojený druhý problém, ktoré si hneď vysvetlíme.

Žiletka

Pojem „žiletkové dno“ je už síce medzi akvaristami používaný iba zriedka, ale aj napriek tomu sa stáva, že akvarista vystaví ryby podmienkam, ktoré ich dokážu doživotne zmeniť, či dokonca zabiť. Reč je predovšetkým o rybách rodu corydoras a príbuzných druhoch sumcovitých rýb, pre ktoré je domovom práve oblasť pri dne, kde prerývajú štrk a hľadajú potravu. Ak je však nevhodne zvolená zrnitosť a typ kamienkov, tak ryby dokážu prísť o svoje fúziky, ktoré sa v podstate oderú o ostré hrany štrku a už nikdy znova nedorastú. Ryba tým stráca nástroj na prehrabávanie dna a môže sa to prejaviť aj hladovaním, pretože môže byť ohrozený aj príjem potravy. Preto do akvária volíme výlučne štrk oblých hrán, ktorý je pre ryby neškodný a imituje prostredie riek, ktoré svojím prúdom ostré hrany dávno zbrúsili.

Ak sa vám v akváriu vyskytli nečakané problémy so zákalom vody, ochorením, či dokonca s otravou látkami dusíkatého pôvodu, tak je celkom určite na mieste skontrolovať aj dno akvária, či sa v ňom nehromadia nebezpečné látky. Ak zbadáte, že sa z dna uvoľňujú bublinky vzduchu, ktoré zapáchajú, tak je situácia veľmi vážna a okrem odkalenia dna je potrebná aj výmena vody.

Komentáre k článkuPridaj komentár: