Dna postihuje aj papagáje

#Vtáky
 
Ochoreniu sa zvykne hovoriť ako urikóza a je predpoklad, že ho spôsobuje porucha metabolizmu a nesprávna funkcia obličiek
Andrej Jakubík | 27. novembra 2017 o 09:00
Dna postihuje aj papagáje

Príčiny vzniku tohto ochorenia u papagájov sa ešte nepodarilo presne stanoviť, ale vo všeobecnosti ide o podobné rizikové správanie ako u človeka, teda nadmerný príjem potravy, ktorá je bohatá na bielkoviny.

Ochoreniu sa zvykne hovoriť ako urikóza a je predpoklad, že ho spôsobuje porucha metabolizmu a nesprávna funkcia obličiek. Súvislosť s nadmerným príjmom bielkovín v potrave bola dokázaná, rovnako ako súvis s nedostatkom vitamínu A. V podstate ide o rovnaký problém, ako v prípade človeka. Soli kyseliny močovej sa ukladajú v kĺboch a v okolí šliach.

Príznaky dny u papagájov sú veľmi typické a sprevádzajú ich celkom určite pohybové problémy. Papagáj sa pohybuje s ťažkosťami a rovnako tak má problémy aj s lietaním a šplhaním. Typickým príznakom sú aj opuchnuté kĺby. Mení sa aj správanie papagája, ktorý je odrazu bez príčiny apatický a málo pohyblivý, nakoľko mu každý pohyb spôsobuje bolestivé problémy.

Našťastie sa s týmto ochorením v prípade papagájov stretávame iba zriedka, pretože papagáje iba zriedka prijímajú potravu, ktorá je nadmerne bohatá na bielkoviny. Zväčša totiž prijímajú aj mnoho obilnín, ktoré majú v sebe aj mnoho vitamínu A a ten je skvelou prevenciou pred dnou. Ak sa však toto ochorenie u papagája predsa len objaví a potvrdí ho aj veterinárny lekár, tak je diéta nevyhnutná cesta k záchrane papagája. Samozrejmosťou je vynechanie krmiva živočíšneho pôvodu a na druhú stranu by sa v strave malo objaviť mnoho zelenej stravy, aby sme papagájovi pripomenuli, že je papagáj a podľa toho sa treba aj stravovať.

Najčastejšie je toto ochorenie diagnostikované stredným a veľkým papagájom, ktoré sú zvyknuté stolovať so svojimi majiteľmi pri jednom stole. Myslite na toto riziko vždy, keď podáte papagájovi napríklad kúsok vareného mäsa, či slanú tyčinku. Raz za niekoľko týždňov je to v poriadku, ale každý druhý deň je to už veľmi nezodpovedné konanie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: