Dánio

#Ryby
 
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb
Andrej Jakubík | 24. mája 2017 o 23:08

Dánio nie je iba jeden druh ryby. Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb. Nie je náročný na prostredie, ale vždy ocení ak mu pripravíme kvalitné a vhodné podmienky pre život. Dobre zabehnuté akvárium v ktorom je dostatok vegetácie a priestoru pre aktívne plávanie. Okrem iného je potrebné spomenúť aj fakt, že väčšie druhy dánií dokážu v akváriu vyvolávať aj šarvátky a dokonca terorizovať ostatné menej aktívne druhy rýb. Láka ch predovšetkým okusovanie dlhých plutiev ostatných rýb (bojovnica, pávie očko, karas a pod.).

Klasická zebrička

Dánio pruhované sa už tradične označuje medzi akvaristami ako "zebrička" , nakoľko toto pomenovanie evokuje práve jeho pruhovaný vzhľad tela. V akvaristike sa jedná o klasický druh ryby, ktorý je bežne dostupný a dá sa povedať, že je to jedna z najpočetnejších skupín rýb v akváriách po celom svete. Kombinácia ľahkého chovu, nenáročnosti a zároveň aj pomerne ľahkého a samostatného odchovu, tieto ryby katapultovala na horné priečky rebríčka obľúbenosti. Nie je to však iba klasické pruhované dánio, ale v poslednej dobe sa do popredia dostávajú druhy a formy, ktoré by sme pred rokmi hľadali v ponuke obchodov iba ťažko. Najznámejším druhom však stále ostáva Danio rerio (Hamilton, 1822), ktoré vo voľnej prírode nájdeme napríklad v Indií, Pakistane, Nepále, či v Bangladéši.

Akvárium, ktoré dáva Dánio do pohybu

Zdroj: Youtube

Čo dánio potrebuje?

Nie je toho mnoho, ale začneme od základov. Dánio paradoxne obľubuje pokojnejšie vody, nakoľko ani vo voľnej prírode sa nezdržuje vo vodách, ktoré sú silno prúdiace. Skôr ho nájdeme v stojatých, či mierne tečúcich vodách. Teplota vody postačuje štandardná okolo 24 stupňov Celzia, ale pokojne znesie prechodne teplotu aj pod 20 stupňov Celzia. Okrem toho si dánio potrpí aj na čistotu vody, nakoľko nemá rád zakalenú, či inak znečistenú vodu. pH vody je ideálne udržovať v rozmedzí 6 až 8, takže ani v tomto smere nepotrebuje žiadnu špeciálnu opateru.

Je dobré spomenúť, že dánio je veľmi dobrý a vytrvalý plavec, ktorý vždy vyhľadáva spoločnosť vlastného druhu, preto mu musíme zabezpečiť v akváriu spoločnosť. Ak sa v jeho prípade chceme vyhnúť stresu, tak je ideálne mať v akváriu minimálne 6-8 a viac jedincov.

Samozrejme, ako to už v modernej akvaristike býva, tak aj v prípade dánia sa objavujú rôzne farebné a tvarové formy. Pred niekoľkými rokmi vzbudilo dánio rozruch, pretože sa na trhu objavili geneticky modifikované jedince, ktoré vynikali výrazným farebným zovňajškom. Jednalo sa však o umelú mutáciu a dodnes sa vedú spory o etickom pozadí celého experimentu. Viac o tých rybách (glofish) sa dočítate na našich stránkach už čoskoro.

Komentáre k článkuPridaj komentár: