Ďalšie úžasné fakty o zvieratách

#Iné zvieratá
 
Viete koľko pavúkov sa nachádza na Vašej záhrade?
Andrej Jakubík | 27. júla 2016 o 12:00
Ďalšie úžasné fakty o zvieratách

Ríša zvierat vždy dokáže prekvapiť novým poznaním o veciach, ktoré sme už dávno považovali za prebádané. Mnoho faktov o živote zvierat však ostáva pred bežným človekom pod rúškou tajomstva. Vybrali sme niektoré z nich.

O psíkoch sa na našich stránkach môžete dozvedieť skutočne mnoho, ale vedeli ste, že jediné plemeno psíka, ktoré nemá ružový jazyk je čau-čau? Jeho jazyk je totiž modrý.

Poďme teraz do ďalekej Číny. V tunajšej divočine žije vodný jeleň (Hydropotes inermis inermis), ktorý okrem toho, že má v sebe naprogramovanú anomáliu v podobe horných klov, tak je zaujímavý aj z hľadiska svojej veľkosti po narodení. Je totiž tak malý, že sa zmestí do dlane.

Ďalej putujeme do Afriky, kde tunajší lev púšťový (Panthera leo) necháva starostlivosť o rodinu na svojej polovičke. Až 90 percent všetkej ulovenej potravy totiž majú na svedomí samice. Spolu s levom, obýva rovnaké oblasti aj pštros dvojprstý (Struthio camelus), ktorý vyniká v behu. Dokáže totiž bežať rýchlejšie ako kôň.

Bojíte sa hmyzu? vedzte, že na každého človeka na planéte, pripadá približne jeden milión mravcov a na zhruba 0,4 hektáru trávnatej plochy pripadá 50.000 pavúkov, takže si musíme priznať, že sme menšina. Navyše je pavúk veľmi odolný tvor a niektoré druhy dokážu prežiť aj roky bez príjmu potravy a vedzte, že mravce nikdy nespia. A pri hmyze ešte zostaneme, pretože taká svetluška svätojánska (Lampyris noctiluca) je jediným tvorom na planéte, ktorý dokáže vytvoriť svetlo, bez toho aby súčasne generovala aj teplo.

Poznáte porekadlo, ste to čo jete? Plameniak červený (Phoenicopterus ruber) za svoju krásnu farbu vďačí práve krevetám, ktoré tvoria jeho prirodzenú zložku potravy a pigmenty sa prenášajú do peria. A napríklad taká labuť má na svojom tele až 25 tisíc kusov peria, čo ju efektívne chráni pred nepriazňou počasia.

Vskutku zaujímavé fakty, ale rozhodne sme ešte neskončili. Sledujte naše stránky aj naďalej a dozviete sa, ktorý primát môže mať spolu s človek modré oči, ktorý dravec rád pojedá kamene a aj to, čo robí osla tak jedinečným.

Komentáre k článkuPridaj komentár: