Ďalších 8 mačacích faktov, o ktorých ste nemali ani tušenia!

#Mačky
 
Pozrite sa na 8 faktov zo života najpočetnejšie domáceho miláčika planéty
Andrej Jakubík | 7. apríla 2018 o 08:00
Ďalších 8 mačacích faktov, o ktorých ste nemali ani tušenia!

Mačka je tvor, ktorý prekvapuje vedeckú aj laickú obec. A to s noblesou jej vlastnou. V podobe „domácich“ mačiek žijú na planéte už tisícky rokov a za túto dobu sa dokázali prispôsobiť svojmu spolubývajúcemu, teda človeku, vskutku dokonale. Pozrite sa na 8 faktov zo života najpočetnejšieho domáceho miláčika planéty.

- O tom, že mačky nevedia ochutnať sladkú chuť, sme už písali. Vedeli ste však, že ich reč je natoľko zložitá, že udivuje aj vedcov? Sústavu zvukov používajú na komunikáciu s ostatnými mačkami, zvieratami a samozrejme aj s človekom. Ich často jemné zvukové prejavy niekedy nedokáže ľudské ucho ani zachytiť. Navyše každá mačka má svoju špecifickú farbu hlasu, rovnako jedinečnú, ako u ľudí. Najviac „ukecané“ sú mačiatka, ktoré sa zvukovo najčastejšie dožadujú jedla.

- Či tomu veríte, alebo nie, tak mačky dokážu snívať. Ich hladina a typ mozgových vĺn je rovnaká ako v prípade človeka, čo logicky dokazuje, že počas spánku, sú mačky schopné prežívať sny, podobné tým ľudským.

- V pomere k telu, má mačka pomerne veľké oči, čo je skvelé pre videnie do diaľky, ale hlavné negatívum je slabé videnie na krátke vzdialenosti. So zaostrením má mačka problém hlavne v prípade, že sa je predmet bližšie ako 30 centimetrov.

- Vyvrátime aj „mliečny mýtus“, ktorému dodnes verí množstvo ľudí. V skutočnosti množstvo mačiek v dospelosti netoleruje laktózu. Vysvetlenie je jednoduché. Laktóza, ktorú mačka nevie stráviť, prechádza črevným traktom a odčerpáva z organizmu vodu. Nestrávený cukor v čreve fermentuje a vytvára mastné kyseliny, čo často vedie k hnačkám a nadúvaniu. Mlieko teda radšej nie.

- Mačky sú vrahovia. Aj takúto povesť má mačka, ktorá sa pohybuje okolo rodinného domu. V priemere dvakrát za týždeň zabije mačka iné zviera. Najčastejšie ide o drobné vtáctvo. Nie však pre potravu, ale preto, aby ho priniesla inej mačke, alebo človeku pred dvere na znak oddanosti. No nie je milá?

- Mačky, podobne ako psy majú na tele minimum potných žliaz a ich potenie prebieha takmer výlučne cez vankúšiky na labkách. V horúcich letných dňoch dokonca môžete krátko vidieť aj vlhké stopy, ktoré za sebou mačka zanecháva.

- Vedeli ste, že mačky majú svoj ekvivalent ľudským odtlačkom prstov? Ich nos je totiž rovnako jedinečný nástroj na ich bezpečné rozpoznanie ako vankúšiky na prstoch ľudí. Každá mačka má iný vzor a štruktúru.

- Môže byť mačka pravák a ľavák? Samozrejme môže a rovnako ako ľudia, aj mačky majú jednu labku dominantnejšiu, ako tú druhú. Vedecké pozorovanie dokázali, že kocúry najčastejšie uprednostňujú ľavú labku a mačky naopak tú pravú.

Ako je na tom vaša mačka? Je to praváčka, či ľavák? A podávate svojej mačke mlieko? Niektoré mačky, podobne ako mnoho ľudí, dokáže laktózu stráviť, bez vedľajších príznakov. A sníva vaša mačka? To je iba niekoľko otázok, ktoré blúdia v hlavách milovníkov mačiek na celom svete. Jednoznačné odpovede však často neexistujú. Vždy sa nájde minimálne jedna mačka, ktorá je skrátka iná a výnimočná. Máte takú doma? Pochváľte sa v komentároch, alebo pridajte fotografiu na našom FB. Už teraz sa tešíme na vaše „mačacie“ osobnosti.

Komentáre k článkuPridaj komentár: