Ďalších 5 druhov rýb nevhodných do rúk začiatočníka

#Ryby
 
Chov zdravých rýb bez stresu je oveľa cennejšie ako sa snažiť vlastniť čo najviac druhov
Andrej Jakubík | 16. októbra 2018 o 08:00
Ďalších 5 druhov rýb nevhodných do rúk začiatočníka

Balantiocheilos melanopterus – Mrenka žraločia

Ďalší druh ryby, ktorý sa predáva v obrovských množstvách, pre svoj spôsob plávania a zjav, ktorý sa nápadne podobá obávanému žralokovi. Zvyčajne sa predávajú jedince do veľkosti 8 – centimetrov, ale v dospelosti tento druh nemá problém s dĺžkou 30 centimetrov. Mali by sa tiež držať v skupinách, pretože život osamote je pre ne stresom. Akvárium musí byť dobre prikryté, pretože tieto ryby sa vždy pokúsia vyskočiť z akvária ak sa cítia byť ohrozené. Určite to nie je ryba, ktorá patrí do začiatočníckeho akvária. Avšak, ako mrenka nádherná, je aj tento druh pomerne častý.

Ak máte akvárium o objeme 400 + litrov a dĺžkou 150 až 200 centimetrov, tak máte ideálne podmienky pre mrenku žraločiu. Dobre si nákup tejto ryby premyslite, pretože z malého žraloka dokáže po čase vyrásť veľký predátor.

Tetraodon – Štvorzubec

Ich inteligencia, zaujímavé správanie a zvláštny výzor z nich robia veľmi pútavé ryby, ktoré dokážu zaujať rovnako ako mačka, alebo pes. Je tu však jeden problém. Tieto ryby potrebujú veľmi špecifickú starostlivosť a znalosti akvaristiky. Ich agresivita, nároky na priestor, citlivosť na kvalitu vody, obsah soli vo vode a dokonca aj svetlo z nich robia skutočne náročný druhy rýb. A to sme sa ani slovkom nezmienili o ich potravných nárokoch, ktoré sú tiež veľmi špecifické, pretože štvorzubec príjme suché krmivo iba v krajnom prípade, ak vôbec.

Mnoho akvaristov vpustí do svojho spoločenského akvária tetraodony, aby si týmto poradili s problémom so slimákmi, ale po tom, čo sa slimáky minú, začnú vznikať problémy. Ich agresivita je povestná a dokonca sú tieto druhy agresívne aj voči vlastnému druhu. Akákoľvek menšie ryba je v ich očiach iba potrava. Opatrne ak sa rozhodnete ich prijať do svojho akvária, pretože tetraodony majú problém žiť spoločne ako jeden druh a preto nečakajte, že sa v spoločnosti iných rýb budú správať slušne.

Hypostomus plecostomus, Glyptoperichthys gibbiceps a pod. – V skratke veľké druhy prísavníkov

Často sa tieto ryby predávajú a propagujú ako veľkí požierači rias, ktorí sa uspokoja aj s menším priestorom na život. Realita je však úplne odlišná. V dospelosti je dĺžka ich tela asi 50 cm, čo znamená, že vyžadujú akvárium o objeme 400-450 litrov a viac.

Samozrejme, toto všetko nie sú druhy rýb vhodné do malých akvárií a čo je ešte horšie, tak mnohé z týchto druhov nie sú vôbec ideálny požierači rias. Na druhej strane dokážu veľmi efektívne zničiť vašu drahú vegetáciu v priebehu niekoľkých hodín. Aj napriek tomu, že sa jedná o veľmi odolné a pomerne pokojné druhy rýb, rozhodne sa neodporúčajú ako ryby pre začiatočníkov z dôvodov uvedených vyššie.

Trichogaster (Colisa) lalius a pod. – Koliza krpatá a ostatné druhy trpasličích gurám

Niektoré ryby, ktoré by boli za normálnych okolností ideálne pre začiatočníkov, boli tak dlho šľachtené a chované v extrémne náročných podmienkach, že to spôsobilo ich slabosť a zraniteľnosť voči chorobám. Medzi typické príklady prešľachtenia patrí trpasličia gurama ( Trichogaster lalius, predtým Colisa lalia) a paradoxne aj gupka ( Poecilia reticulata). Oba druhy boli v minulosti veľmi odolné a pomerne ľahko sa zabývali v každom akváriu. Mali nízke nárok na potravu, teplotu, chemizmus vody atď. dnes je to však inak a ochorenia tieto ryby prenasledujú na každom kroku. Štúdia ukázala, že až 22% všetkých trpasličích Gurám zo Singapurských rybích fariem v sebe nesie iridovírus, ktorý spôsobuje rozpad obličiek. Je veľmi ťažké udržať tieto ryby zdravé, prípadne dokonca živé. To platí aj pre dovozové druhy gupky, ktorá trpí na rôzne ochorenia, z ktorých niektoré sú dokonca neznámeho pôvodu.

Ak chcete vo svojom akváriu chovať kolizu, alebo gupky, tak rozhodne odporúčam, aby ste ryby získali od zabehnutého domáceho producenta, ktoré nepredáva importované ryby bez záruky. Týmto spôsobom máte väčšiu šancu nájsť zdravú rybu, ktorá nezahynie v priebehu niekoľkých týždňov.

________________________________________

Pamätajte si, že prežívanie, nie je prosperovanie. Ak máte doma 20 rýb v akváriu o objeme 30 litrov a žijú, tak to neznamená, že 30 litrov je ideálnym prostredím. Chov zdravých rýb bez stresu je oveľa cennejšie ako sa snažiť vlastniť čo najviac rýb.

________________________________________

Komentáre k článkuPridaj komentár: