Dá sa zabrániť útoku psa na dieťa?

#Psy
 
Pes vo väčšine prípadov nevníma deti ako niečo malé, roztomilé a hravé. Tieto z ich pohľadu „malé bytosti“ sú často zdrojom kriku, stresu a hry, ktorej pes nerozumie
Andrej Jakubík | 9. apríla 2018 o 09:00
Dá sa zabrániť útoku psa na dieťa?

Pes vo väčšine prípadov nevníma deti ako niečo malé, roztomilé a hravé. Tieto z ich pohľadu „malé bytosti“ sú často zdrojom kriku, stresu a hry, ktorej pes nerozumie. Z pohľadu psa tak vzniká negatívna skúsenosť práve s dieťaťom. A tej sa bude snažiť za každú cenu vyhnúť. A ak to nepôjde, tak použije svoje zuby. Nikdy nezabudnite, že pes vám vždy ukazuje svoju nepohodu a snaží sa rečou svojho tela upozorniť na to, že mu niečo prekáža. Kto túto reč prehliada, ten sa neskôr nestíha čudovať, čoho všetkého je pes schopný.

3 základné pravidlá...

Základným kameňom toho, aby sme predchádzali útokom je zabrániť tomu, aby si pes spájal dieťa s niečím nepríjemným a negatívnym. Učte deti, že pes má rád svoj pokoj a ak odíde z miestnosti, tak ho netreba prenasledovať až na pokraj jeho nervového zrútenia.

Deti, by mali ovládať aj určitý typ správania sa k psom. Mali by vedieť, že cudzí pes na ulici, u suseda, či cez plot sa nehladká a prsty sa mu nevkladajú do úst, oka a ucha. Toto by mal byť povinný výcvik a ten by sa mal deťom hovoriť od chvíle, kedy začnú chodiť. Čím skôr, tým lepšie.

Nikdy nenechajte dieťa so psom bez dozoru. Váš pes môže mať 10 rokov a môže pôsobiť, že vaše dieťa miluje. Ak má ale dieťa prst v jeho oku a nohu na jeho chvoste, tak príde často nečakaná reakcia.

Dieťa by už malo vedieť, že pes nie je vec, ale bytosť, ktorá cíti lásku, ale aj bolesť. Neexistujú bojové a zlé plemeno, ale iba dobrý a zlý majiteľ, či rodič. Zabrániť útoku sa určite dá. Ak však rodič nechá dieťa bez dozoru, alebo nenaučí dieťa základom komunikácie so psom, tak k útokom bude celkom určite dochádzať aj naďalej. Máte vlastný názor, postreh, či skúsenosť? Využite diskusiu, alebo nás okomentujte na FB. Tešíme sa na vaše názory!

Komentáre k článkuPridaj komentár: