Čo treba vedieť o vtákoch

#Vtáky
 
Všetky súčasné druhy vtákov sa vyvinuli z lietajúcich dinosaurov, sú teda priami príbuzní plazov. Jedna z mnohých predností vtákov oproti plazom, ktorú získali počas evolúcie, je ich schopnosť aktívne regulovať teplotu tela.
Axel Gutjahr, kniha Vtáky na návšteve v záhrade | 3. marca 2014 o 08:20
Čo treba vedieť o vtákoch

Záhrada nie je len miesto, kde sa pestuju rozličné rastliny, je to zároveň životný priestor pre množstvo živočíchov. Medzi ne patrí veľa druhov vtákov, ktoré sa usádzajú v záhradách na dlhší čas alebo doletia len hľadať si potravu.

Mnohým milovníkom záhrad však nestačí vtáky len pozorovať a radovať sa z ich poletovania a spevu, ale chcú svojich malých operených priateľov aj lepšie spoznať a dozvedieť sa viac o ich spôsobe života. Tieto vedomosti im potom umožnia vybudovať a upraviť si záhrady tak, aby boli k vtákom priateľské a aby sa v nich niektoré druhy vtákov prípadne usadili aj trvalejšie.

Vtáčikovia ako hodinky

Záhradkári, ktorí radi vstívajú skoro ráno, približne od polovice mája počas celého leta až do jesene nepotrebujú hodiny na zistenie času. V tomto ročnom období sa dá ranný čas veľmi dobre určiť podľa spevu vtákov.

Účastníci týchto “vtáčich” hodín sa zobúdzajú postupne, pričom stupeň jasu počas svitania slúži ako budíček.

Po prebudení začínajú samčeky spievať. Ich spev upozorňuje iné samčeky toho istého druhu, že daný revír je už obsadený a ak ide o mladé samčeky, láka samičky na párenie. Keď človek zoradí časy, v ktorých zobrazené druhy vtákov začínajú ráno spievať, dostane veľmi precízne fungujúce “vtáčie hodiny”. Časové údaje zodpovedajú stredoeurópskemu letnému času.

Aj pre tých záhradkárov, ktorí si radi pospia dlhšie má príroda pripravený “budík”: ďatľa veľkého. Tento spí rád dlho, a preto počuť jeho zvuky a poklopkávanie na kôru stromov a konárov až okolo deviatej, keď už väčšina ostatných druhov spevavcov má svoj ranný koncert dávno za sebou.

Všetky súčasné druhy vtákov sa vyvinuli z lietajúcich dinosaurov, sú teda priami príbuzní plazov. Jedna z mnohých predností vtákov oproti plazom, ktorú získali počas evolúcie, je ich schopnosť aktívne regulovať teplotu tela. Treba pripomenúť, že vtáky (rovnako ako cicavce) majú stálu telesnú teplotu (sú teplokrvné), zatiaľ čo ryby, obojživelníky a súčasné plazy predstavujú živočíchy s meniacou sa telesnou teplotou (studenokrvné). Táto tzv. termoregulácia umožňuje niektorým druhom vtákov, že sú po celý rok agilné aj na územiach, na ktorých sa teploty takmer stále (napr. v Antarktíde) alebo aspoň počas dlhšieho obdobia (napr. počas tuhej zimy v Európe) pohybujú pod bodom mrazu.

V jednom sa však vtáky odlišujú od všetkých ostatných tried stavovcov: zatiaľ čo všetky cicavce, ale aj niekoľko druhov rýb, obojživelníkov a plazov privádzajú na svet živé mláďatá, ktoré sú už úplne vyvinuté, všetky vtáky kladú vajcia - výnimky z tohto pravidla neexistujú.

vtáčik

Okrem schopnosti termoregulácie väčšina vtákov získala počas evolúcie aj schopnosť lietať. Bolo na to treba nielen zdokonalenie krídel, ale aj dostatočné zníženie prebytočnej záťaže. Tak sa stalo, že zmizli zuby a mnohé kosti sú pneumatizované, teda vyplnené vzduchom. Pneumatizovanie spôsobilo, že kostra predstavuje len asi 8 - 9 percent celkovej hmotnosti vtáka. Na porovnanie predstavuje kostra cicavcov až tretinu ich celkovej hmotnosti.

Počas evolúcie trvajúcej asi sto miliónov rokov sa vtáky vyvinuli do viacerých rozličných radov a čeľadí a ovládli všetky geografické regióny sveta od severských oblastí Arktídy cez mierne písma severnej a južnej polgule, subtropické a tropické oblasti až po zamrznutú Antarktídu.

V súčasnosti je známych viac ako 10 000 druhov vtákov.

Prečítaj si o vtákoch, ako sa o nich starať a čo treba vedieť: Všetko o vtákoch
Vtáky na návšteve v záhrade Tento článok je prevzatý z knihy Vtáky na návšteve v záhrade s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: