Čo sa stane ak pes zje cigaretu?

#Psy
 
Viete aká je toxická dávka nikotínu pre psa? Prečítajte si príznaky otravy!
Andrej Jakubík | 17. mája 2018 o 21:58
Čo sa stane ak pes zje cigaretu?

Cigareta predstavuje vážne ohrozenie zdravia. O negatívnych vplyvoch nikotínu na organizmus zvierat sme už v minulosti písali. Mnoho majiteľov zvierat pozná riziko spojené s fajčením a aj napriek tomu úmyselne vystavujú zvieratá cigaretovému dymu a neustálemu riziku otravy.

Otrava začína, ak pes skonzumuje dávku v rozpätí od 0,5 do 1 miligramu na 500 gramov telesnej hmotnosti. Smrteľná dávka sa pohybuje niekde na úrovni 2 miligramy na kilogram živej hmotnosti psa. Ak si predstavíte cigaretu, tak v nej nájdete od 9, niekedy až do 20 či 30 miligramov nikotínu. Z uvedeného vyplýva, že jedna cigareta by dokázala spoľahlivo zabiť niekoľko psov menších plemien.

Nebezpečné vždy zostávajú aj ohorky od cigariet, pretože obsahujú stále významné množstvo nikotínu, ktoré je schopné otráviť psa!

Dôležité je, vždy poznať príznaky otravy nikotínom. Tie sa dostavujú už do jednej hodiny od skonzumovania tejto látky. Medzi najčastejšie príznaky patrí triaška, slzenie očí, halucinácie, zúžené zreničky, zvracanie a hnačka, záchvaty, zvýšená srdcová frekvencia a vysoký krvný tlak. Sú to však všeobecné príznaky pre otravu u psa a je veľmi ťažké v nich rozpoznať práve otravu konkrétnym jedom.

V prípade podobných príznakov by mali prvé kroky bezodkladne smerovať do ambulancie veterinárneho lekára. Nikotín je totiž veľmi nebezpečný jed pre všetky živé tvory planéty. A to vrátane človeka, ktorý si však riziko uvedomuje a aj napriek tomu ho s chuťou podstupuje.

Komentáre k článkuPridaj komentár: