Čo s akváriom počas dovolenky?

#Ryby
 
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?
Andrej Jakubík | 19. júla 2017 o 10:00

Akvárium, je na čas nenáročný koníček, ktorý dokáže pripraviť mnoho hodín zábavy pre oči zvedavých pozorovateľov. Je čas dovoleniek a mnoho majiteľov akvária sa pasuje s problémom, ako zabezpečiť akvárium počas dovolenky a neprítomnosti osoby, ktorá by sa inak starala o chod akvária. Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Technika to zariadi

Časovače vhodne pripojené na osvetlenie, čerpadlá, UV sterilizátory, či iné technické zariadenia v akváriu dokážu nahradiť človeka v plnej miere. Svetlo sa zapne a vypne v presne nastavenom intervale a nemôže sa stať, že ryby budú strádať na jeho nedostatok. Svetlo riadi celé akvárium, ale o tom si povieme niečo viac neskôr. Filter je zariadenie, ktoré funguje bez potreby zásahu človeka a pokiaľ je vyčistený a správne nastavený, tak sa bez človeka zaobíde desať dní bez väčších problémov.

Všetko riadi svetlo

Svetlo je základom života všetkého živého na planéte a svet pod vodnou hladinou nie je výnimka. Ryby sa riadia na základe svetla, pretože ak svetlo dopadá na ich oko, tak telo ryby reaguje zvýšenou aktivitou. V podstate to znamená, že ak je ryba pod vplyvom svetla, tak je jej príjem potravy omnoho vyšší ako v prípade ryby, ktorá má svetla menej. Preto je vhodné na dobu našej neprítomnosti znížiť dĺžku svetelného dňa pokojne aj o polovicu, aby sme utlmili metabolizmus rýb a tým aj ich chuť do jedla. Ako si totiž povieme ďalej, tak krmivo je v prípade našej neprítomnosti hlavná vec, ktorá môže rybe chýbať.

Krmivo je podstatné

Ak odchádzame na predĺžený víkend, tak sa o krmivo v podstate starať nemusíme. Krátkodobé hladovanie nie je pre ryby nebezpečné, ale práve naopak dokonca prospešné. 2 či 3 dni bez krmiva totiž rybe neublíži, ale je nutné zdôrazniť, že ryba musí byť v dobrej kondícií a nesmie trpieť podvýživou. Ak cestujeme na 7 či 10 dní, tak existuje záchrana v podobe krmiva v skupenstve, ktoré je podobné živočíšnemu uhliu. Ryby tento "kameň" postupne konzumujú a pokryje to ich potravinové nároky na dobu našej neprítomnosti.

Je nutné vysloviť aj fakt, že dospelá, dobre živená a zdravá ryba vydrží bez jedla 10 dní bez väčších problémov. Omnoho väčším problémom je kanibalizmus, ktorý sa často vyskytuje medzi dravými rybami, ktoré si takto kompenzujú obdobie bez nedostatku potravy. Ale väčšina druhov rýb sa v akváriu na dobu nedostatku krmiva stane vegetariánom a ochotne spása porasty rias a vegetácie v akváriu.

Tieto rady však platia iba pre dospelé ryby a nie pre ryby, ktoré sú v rastovom vývine. Poter, či ryby staré iba niekoľko týždňov sa v prípade hladovky bránia tým, že zastavujú svoj rast. Bohužiaľ takáto ryba (laicky zvaná aj podrazená ryba) už nikdy nedobehne v raste ostatné ryby, ktoré mali potravy dostatok.

Rada na záver znie. Nikdy sa nesnažte svoje ryby natlačiť krmivom v deň vášho odchodu na dovolenku. Je to častá chyba a prekŕmenie je vážnejší problém ako hladovka. Prekŕmená ryba má totiž omnoho vyššiu spotrebu kyslíka a v prípade, že zlyhá filter, tak je ohrozený jej život. Ryba s prázdnym žalúdkom dokáže prežiť aj mierne katastrofy, ktoré by inak prekŕmenú rybu zabili.

Komentáre k článkuPridaj komentár: