Čo robiť v prípade otravy psa?

#Psy
 
V situáciách ako je akútna otrava rozhodujú minúty a nie je čas je googlovanie príznakov
Andrej Jakubík | 12. júla 2018 o 08:13
Čo robiť v prípade otravy psa?

Žijeme v dobe, kedy nie je ničím výnimočným, že dochádza k otravám psov, ktoré sa neraz končia tragicky. Preto je vždy na mieste byť na tieto nepríjemnosti pripravený a vedieť sa správne zachovať. V situáciách ako je akútna otrava rozhodujú minúty a nie je čas je googlovanie príznakov. Naučte sa príznaky naspamäť.

Top príznaky otravy!

- Známky bolesti, pes je utiahnutý, bez energie a je evidentné, že má bolestivé stavy.

- Pes zvracia. Niekedy dokonca krv.

- Pes má paralýzu. Aj keď po čase pominie, nesmiete to podceňovať. Príznaky sa môžu vrátiť veľmi rýchlo.

- Pes má triašku, stratu orientácie a záchvaty.

- Pes upadá do bezvedomia

- Psovi sa v papuli vyskytne krv bez zjavnej príčiny (rany).

- Pes má vysoký tep a nepravidelnú srdcovú činnosť.

- Pes je letargický, alebo naopak hyperaktívny

- Pes má nadmerný smäd a často močí

Ako náhle nadobudnete pocit, že pes je otrávený, treba okamžite volať veterinárnemu lekárovi, prípadne na pohotovosť. Nenechávajte kontaktovanie veterinára na poslednú chvíľu v domnienke, že príznaky pominú. Psovi nepodávajte jedlo, vodu, mlieko , olej a už vôbec sa ho nesnažte liečiť bylinkami a domácou liečbou. Pes môže mať už poškodené vnútorné orgány a týmito prostriedkami mu naopak priťažíme. Snažte sa zistiť príčinu otravy. Pamätáte si, aké rastliny máte doma v byte? Nie je na škodu vedieť presne ktoré druhy vám rastú pod nosom, pretože mnoho z nich je jedovatých.

Nie je na škodu vyvolať zvracanie. Pes však nesmie byť v bezvedomý! Ak však pes jedol pred dvoma a viac hodinami, tak je vyvolanie zvracania zbytočné, pretože trávenie už prebehlo.

Opatrnosti nie je nikdy dosť. Pes je zodpovednosť a už mnoho z nich doplatilo na svoju zvedavosť. Uvedomte si, že okrem verného kamaráta ste si na seba vzali aj isté bremeno v podobe vašej zodpovednosti, za jeho život. Nikdy na to nezabudnite.

Komentáre k článku



Pridaj komentár: